• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi

Van Muradiye İlçesi

Van Muradiye İlçesi

Muradiye, Cumhuriyet ilanına kadar Kandahar ve Bargiri adıyla iki yerleşim birim olarak anılırken; Cumhuriyet sonrası birleşerek Muradiye adını almıştır. 1914 tarihinden bugüne kadar ilçelik vasfını devam ettirmektedir. Yüzölçümü 1087 km²'dir. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 1700 metredir. İl merkezine uzaklığı 82 km .'dir. 2 belediye, 9 mahalle, 39 köy ve 11 mezra olmak üzere 61 yerleşim birimi vardır. Hayvancılık, son dönemlerde yapılan pancar ekimi önemli yer tutar. Muradiye Bend-i Mahi şelalesi ilçenin en önemli doğal zenginliğidir.

A- COĞRAFİ KONUMU :
Muradiye İlçesi Doğu Anadolu Bölgesinin doğusunda Van İlinin Kuzey Doğusunda dağlık ve kısmen ovalık bir coğrafi yapıya sahiptir. İlçe 1326 (1912) yılında kurulmuştur. İlçenin Güney Doğusunda Özalp İlçesi, Doğusunda İran İslam Cumhuriyeti, Kuzeyinde Çaldıran İlçesi, Batısında ise Erciş İlçesi ile komşu bulunmaktadır. Van İl Merkezine uzaklığı 86 Km . olup, yüzölçümü yaklaşık 1100 Km .2 dir. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 1705 m .dir. arazi yapısı genel olarak engebelidir. Muradiye ve Akbulak ovalık yapıya sahip kesimlerdir.Muradiye İlçesi yüksek dağlarla çevrilmiş; Beşparmak, Pirreşit ve Pete dağları sönmüş volkanik dağlardır. İlçenin en önemli suyu, İlçeyi bir baştan, öbür başa bölen 70 Km . uzunluğunda Muradiye ovasını sulayan bendimahi çayı ve buna bağlı irili ufaklı kolları ile Van Gölü'ne dökülen karasu çayıdır.İlçe volkanik bir yapıya sahip olup, birinci derecede deprem kuşağı üzerindedir. İlçenin iklimi serttir. Isı kış mevsiminde sıfırın çok altına düşmektedir. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ısı-21 dereceye kadar düşer. Sürekli kuzeyden güneye doğru "Gönderme" adı verilen soğuk ve şiddetli bir rüzgar eser. Yaz aylarında sıcaklık ise 36 dereceye kadar yükselir. ilçede yıllık ortalama sıcaklık 110. ortalama yağış 21 mm . Ortalama nisbi nem 33 mb. Yıllık ortalama don geçen günlerin sayısı 150'dir.B -NÜFUS DURUMU :
Muradiye İlçesi Merkez İlçeye bağlı 9 mahalle, 1 Belde, 40 Köy ile 11 Mezradan oluşmaktadır. 2000 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre İlçenin Merkezinde 19800 olmak üzere İlçenin genel toplam nüfusu 60453 dır.

C- GECİM KAYNAĞI :

İlçe halkının geçim kaynağı başta hayvancılık ve tarla tarımıdır. Tarım ürünleri başında buğday, yonca ve şeker pancarı gelir. Son birkaç yıl içinde meyve bahçeciliği hızla artmakta, sebze yetiştirilmesine büyük özen gösterilmektedir, (özellikle domates, kavun ve karpuz) Turizm geliri yok denecek kadar azdır. En güzel mesire yeri İlçenin kuzey batısında bulunan ve İlçeye 8 km. uzaklıkta olan "Muradiye Şelalesi" dir.

E- EĞİTİM DURUMU :

Yukarıda ifade edildiği gibi İlçeye bağlı 1 belde, 40 Köy ve 11 mezra olmak üzere 52 yerleşim birimi bulunmaktadır. Mevcut yerleşim birimlerinde okullaşma durumu şöyledir; 7'si merkezde, 3'ü Ünseli Beldesinde, 40 köy ve 11 mezrada olmak üzere 47 tane İlköğretim Okulu,Merkezde Çok Programlı Lise, Ünseli Beldesinde ise Alpaslan Anadolu Öğretmen Lisesi mevcuttur. Bütün köylerimizde öğretmenlerimizin barınacağı lojman bulunmakta, hatta kalabalık olan köylerimizde ise lojman sayısı 4'e kadar çıkmaktadır. Eski lojmanlarımız tamamıyla onarımda geçirilerek öğretmenlerin içinde huzurla oturulabilir duruma getirmişlerdir.
Her yıl eğitim-Öğretim yılı başlamadan önce bütün okullarımız büyük onarıma ihtiyaç duyulanlar büyük onarımdan diğer tüm okullarımız küçük onarımdan geçirilir. Özellikle son yıllarda okullarımızın kurulması ve ağaçlandırılması için okul etraflarına ihata duvarı çekilmiş ve okullarımıza ağaçlandırma çalışmaları başlatılmıştır

 

 VAN'IN İLÇELERİNE ULAŞIN  
 
  Erciş İlçesi Gürpınar İlçesi Gevaş İlçesi
      
 Muradiye İlçesi Özalp İlçesi Bahçesaray İlçesi
      

 

Saray İlçesi

Edremit İlçesiBaşkale İlçesi

 

 

    

 

 Çatak İlçesi

 Çaldıran İlçesi  www.VanSosyal.com

 

 

Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.015833.1481
Euro36.089036.2337
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam114
Toplam Ziyaret23656336
Kim Kimdir?