• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi

Biyografi Kim Kimdir?

DÜNYA TARİHİNE İYİSİYLE KÖTÜSÜYLE İZ BIRAKAN BÜYÜK İNSANLAR
BİYOGRAFİ www.VanSosyal.com  


  


Albert Einstein (14 Mart 1879 – 18 Nisan 1955) , Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi. 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenen Albert Einstein, Görelilik kuramını (diğer adları ile İzafiyet Teorisi ya da Rölativite Kuramı) geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür. (Nobel Ödülü’nün ve Nobel Komitesi’nin o zamanki ilkeleri doğrultusunda, bugün en önemli katkısı olarak nitelendirilen Görelilik kuramı fazla kuramsal bulunmuş ve ödülde açıkça söz konusu edilmemiştir.)
Albert Einstein'in hayatı - www.teknolojile.com


Nelson Rolihlahla Mandela (d. 18 Temmuz 1918, Umtata, Transkei), Güney Afrika Cumhuriyeti’nin seçimle iktidara gelen ilk devlet başkanıdır.

Malcom X Belgeseli    
Dünya  tarihinde mücadeleleri ve onurlu yaşamları ile insanlığa ışık tutan mücadele  önderleri mevcuttur. Onlar; kendilerini yüce değerler uğruna feda edenlerdir.  Onlar; beden ülkelerini aşıp özgürleşebilenlerdir. Yıldızımız, ışığımız olan bu  mücadele önderlerini anlamak ile işe başlamak gerekir. Her Müslüman, bu dinin  canlılığını, güzelliğini, direnişçi ruhunu ayakta tutmaya çalışmış olan bu  mücahit ve mücahidelere çok şey borçludur. Onlar gibi olabilmenin öncelikli yolu  onları tanımaktan, onları anlamaktan geçer. Bu bağlamda Malcom X'in ibret dolu  yaşamı bilinmeli ve örnek alınmalıdır.
Malcolm X'in Amerika'da öncelikle İslamla tanışması daha sonra ırkçılıkla mücadele yönünde meşakkatli hatınının bir parçası, Hz. Mevlâna

Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan’ın Belh şehrinde doğmuştur. Babası Belh Şehrinin ileri gelenlerinden olup, sağlığında “Bilginlerin Sultânı” ünvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahâeddin Veled’tir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin’in kızı Mümine Hatun’dur. 1222 yılında Karaman’a gelen Sultânü’/-Ulemâ ve ailesi burada 7 yıl kaldılar. Mevlâna 1225 yılında Şerefeddin Lala’nın kızı Gevher Hatun ile Karaman’da evlendi. Bu evlilikten Mevlâna’nın Sultan Veled ve Alâeddin Çelebi adlı iki oğlu oldu. Yıllar sonra Gevher Hatun’u kaybeden Mevlâna bir çocuklu dul olan Kerrâ Hatun ile ikinci evliliğini yaptı. Mevlâna’nın bu evlilikten de Muzaffereddin ve Emir Âlim Çelebi adlı iki oğlu ile Melike Hatun adlı bir kızı dünyaya geldi. Sultânü’l-Ulemâ 12 Ocak 1231 yılında Konya’da vefat etti.Sultânü’I-Ulemâ ölünce, talebeleri ve müridleri bu defa Mevlâna’nın çevresinde toplandılar.Mevlâna 15 Kasım 1244 yılında Şems-i Tebrizî ile karşılaştı ancak Şems rahatsızlanarak aniden öldü.Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım” sözleri ile özetleyen Mevlâna 17 Aralık 1273 Pazar günü Hakk’ ın rahmetine kavuştu.

Mimar Sinan Belgeseli fizik ve matematik kurallarını alt üst eden bir mimari

Mimar Sinan ( 29.10.1489)- (06.06.1588) Dünyanın en büyük mimarlarından biridir. Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğdu. 1512 yılında İstanbul’a geldi. Orduya asker yetiştiren Acemi Oğlanlar Ocağı’na girdi. Çaldıran Savaşı’nda ve Mısır seferlerinde bulundu. İstanbul’a dönünce Yeniçeri Ocağı’na alındı.Bağdat ve Tebriz seferleri sırasında Van Gölü’nün üstünden geçecek üç geminin yapımını başarıyla tamamlaması üzerine kendisine haseki unvanı verildi. 1536′da Pulya seferlerine katıldı. 1538′de yer aldığı Moldova seferi sırasında Prut Irmağı üstünde yaptığı bir köprüyle dikkatleri üstüne çekti. Bir yıl sonra mimar Acem Ali’nin ölümü üzerine onun yerine Saray Başmimarı oldu. Günümüzdeki bayındırlık bakanlığına eş düşen bu görevi ölümüne kadar sürdürdü. Mimar Sinan, Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü olduğu çağda yaşamıştır.Kanuni, II. Selim ve III. Murat olmak üzere üç padişah döneminde mimarbaşılık yapmış, imparatorluğun gücünü simgeleyen mimarlık eserlerinin tasarlanıp uygulanmasında birinci derecede rol oynamıştır. 17 Temmuz 1588′de İstanbul’da öldüğünde ardından yüzlerce mimari eser bırakmıştır. Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, “ustalık eserim” dediği Selimiye Camisi’dir Kaynak : http://www.belgesell.com/mimar-sinan.html

Turgut ÖZAL
 
Halil Turgut Özal (13 Ekim 1927; Malatya – 17 Nisan 1993; Ankara)
Türkiye’nin 45. ve 46. dönem hükûmetlerinde başbakanlık yapmış ve ardından sekizinci cumhurbaşkanı seçilerek, görevi başında hayatını kaybetmiş olan Türk siyasetçisi ve devlet adamıdır Turgut Özal Malatya’da doğdu. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu.1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin başarılı olması üzerine hükûmeti kurmakla görevlendirildi ve böylece Türkiye’nin 19. Başbakanı oldu. 1987 yılında yapılan seçimler sonrasında tekrar hükûmet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı. 31 Ekim 1989′da TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 8.Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve 9 Kasım 1989 tarihinde bu görevine başladı. 17 Nisan 1993 tarihinde geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle görevi sırasında vefat etti.Süleyman DEMİREL

 

Sami Süleyman Gündoğdu Demirel (d. 1 Kasım 1924; İslamköy, Atabey, Isparta), Türk inşaat mühendisi ve siyasetçi.
Türkiye’nin 9. cumhurbaşkanı olup İsmet İnönü’den sonra en uzun başbakanlık yapmış , 31 yaşında genel müdür, 40 yaşında parti genel başkanı, 41 yaşında başbakan olmuştur.Halkın kendisine yakıştırdığı isimler ve Fötr şapkasıyla da ünlüdür.5 kez hükümet kurdu.12 Eylül 1980’de gerçekleşen askerî müdahale üzerine görevden uzaklaştırıldı ve yedi yıl yasaklı olarak siyaset dışı kaldı.
16 Mayıs 1993’te, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı seçildi. Demirel, 16 Mayıs 2000 günü görev süresini tamamlayarak cumhurbaşkanlığından ayrıldı. 1948 yılında Nazmiye Hanımla evlendi. Görev Süresi: 16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000Recep Tayyip Erdoğan BelgeseliErdoğan 26 Şubat 1954’te Rize’de doğdu.
Ailesiyle 1967’de İstanbul’a yerleşti. Burada, Marmara Üniversitesi İdari Bilimler Akademisi’nin İşletme Bölümü’nden mezun oldu.Recep Tayyip Erdoğan 14 Mart 2003’te, Siirt’te gerçekleşen yenileme seçimlerinden beş gün sonra, Başbakan oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri olan Erdoğan, Başbakanlık görevini AKP’nin 2002 seçim zaferinden bu yana Hükümet’e başkanlık eden AKP milletvekili Abdullah Gül’den devraldı.
Erdoğan 1994’te dört yıllık bir dönem için, Necmettin Erbakan’ın Refah Partisi’nden İstanbul Belediye Başkanlığı’na seçildi.Aynı yıl içinde halk arasında dinsel nefreti teşvik etmek suçlaması ile on ay hapis cezası aldı.1999’da dört ay hapis yattı.Kamu hizmeti yapması yasaklandığı için milletvekili seçilemedi.AKP oyların yüzde 35 ini alarak iktidara geldi ve Erdoğan’ın Başbakan olmasını engelleyen anayasal maddelerde değişiklik yapıldı.Erdoğan’ın milletvekili olmasından iki gün sonra Gül Başbakanlık görevinden istifa ederek, ülkenin asıl lideri olarak kabul edilen AKP liderinin Başbakan olmasını sağladı.Türkiye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Erdoğan’ın kabinesini onaylayarak onu başbakanlığa atadı. Erdoğan evli ve dört çocuk babasıdır.Fuzûlî
Mehmed bin Süleyman Fuzûlî (Fużūlī 1483 Hilla – 1556 Kerbela ya da Bağdat) Türk divan şairidir. Asıl adı Mehmet bin Süleyman’dır. Türk Bayat boyundan olduğu aktarılmaktadır. Azerice şiirini önemli ölçüde etkilemiştir. Alevilik ve bölge Şiiliğinde Yedi Ulu Ozan’dan biri kabul edilir.


Deniz BAYKAL
Deniz BAYKAL : 20 Temmuz 1938 yılında Antalya’da doğdu. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Siyasetle 1960′lı yıllara doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla tanışan Baykal 1973 Ekim’inde yapılan Genel Seçimlerde CHP’ den Antalya Milletvekili seçildi.1974 yılında kurulan Ecevit hükümetinde maliye bakanlığı, 1978 Ecevit hükümetinde ise enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı görevlerini üstlendi.12 Eylül askeri müdahalesinden sonra bir süre Ankara’da Ordu Dil Okulu’nda gözetim altında tutuldu..Eylül 1987 genel seçimlerde SHP Antalya Milletvekili seçildi.9 Eylül 1992 tarihinde toplanan CHP Kurultayında Genel Başkanlığa seçildi. 24 aralık 1995 milletvekili genel seçimlerinde yeniden Antalya Milletvekili oldu.23 Mayıs 1998 Tarihinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi 27.Olağan Kurultayında genel başkanlığa 3. kez seçildi.18 Nisan 1999 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi ve Deniz Baykal ilk kez seçim sonuçlarıyla parlemento dışında kaldılar.22 Nisan 1999 Tarihinde alınan seçim sonuçları nedeniyle istifa eden Baykal, 30 Eylül 2000 Tarihinde Ankara’da toplanan Cumhuriyet Halk Partisi 11. Olağanüstü Kurultayında yeniden seçilerek üçüncü kez CHP Genel Başkanı oldu.CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok’a ait olduğu ileri sürülen kasetin internette yayınlanmasının ardından istifa etti.Adolf Hitler Adolf Hitler (d. 20 Nisan 1889, Braunau am Inn – ö. 30 Nisan 1945, Berlin), Avusturya asıllı Alman politikacı, devlet adamı ve diktatör. 1933 itibari ile Almanya’nın başbakanı ve 1934′den ölümüne kadar Almanya’nın devlet başkanıydı. Devlet başkanı olduğu dönemde başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı makamlarını birleştirerek führer unvanı altında devlet başkanlığı yapmıştır. 1921-1945 yılları arasında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin başkanlığını yapmıştı. Politikacı kimliği dışında bir ressam, yazar ve askerdi. Hitler, Almanya’da I. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan Büyük Buhran’dan güç kazandı. Propaganda ve karizmatik bir dille, alt ve orta tabakanın ekonomik istemlerine ümit veriyordu; bunun yanında da belli bir seviyede milliyetçilik, sosyalizm, antisemitizm, anti-komünizm ve anti-kapitalizm de sunuyordu. Ekonominin tekrar kurulması, yeniden silahlandırılmış bir ordu ve totaliter ve faşist bir rejimle; Hitler saldırgan bir dış politika izleyerek Alman “yaşam alanı”nı (Lebensraum) genişletmek amacıyla Polonya’ya saldırdı. Yıldırım savaşı (Blitzkrieg) taktikleri ile Mihver Devletleri ittifakı ile birlikte Avrupa’nın büyük bölümünü ve Asya’nın bir kısmını istila etti. ABD’nin II. Dünya Savaşı’na Müttefiklerin tarafına katılması ve Kızıl Ordu’nun ilerlemesi ile Alman ordusu gerilemeye başladı. Sovyet güçlerinin 23 Nisan 1945′te Berlin’e girmesi ile Almanya’nın yenilgisi kesinleşmişti. İstila edilen Berlin’de; Hitler, eşi Eva Hitler[2][3](Eva Braun) ile yeraltı sığınağında (Führerbunker)[4] 30 Nisan 1945 günü intihar etti. Cesedi vasiyeti üzerine takipçileri tarafından yakıldı. 8 Mayıs 1945′te Alfred Jodl’ın imzaladığı teslim belgesiyle Büyük Alman İmparatorluğu tamamen yok oldu. Saddam Hüseyin

Saddam Hüseyin Abdülmecid El-Tikriti (Arapça: صدام حسين عبد المجيد التكريتي, d. 28 Nisan 1937, El Avja, Tikrit – 30 Aralık 2006, Kadimiye, Bağdat), Irak eski devlet başkanı (1979-2003). Saddam Hüseyin, 30 Aralık 2006 tarihinde Kurban Bayramı’nın ilk gününde asılarak idam edildi.Hüseyin’in naaşı, idamının ertesi günü, aralarında oğullarının da yer aldığı diğer aile üyelerinin mezarlarının bulunduğu, doğum yeri Tikrit’te defnedildi.
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam312
Toplam Ziyaret23646237
Kim Kimdir?