• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi

Akdamar Adası

 Değerli Okurlarımız; 

Van ilimizin simgesi haline gelen Akdamar Adası; Ahtamar, Ağtamar, Akhtamar biçimlerinde de yazılmaktadır.  Van  ve Bitlis illeri arasında bulunan Van Gölü'nün içinde yer alan Akamar Adası Türkiye'nin en büyük, Dünyanın ise üçüncü büyük gölü olma özelliğine sahiptir.Akdamar adasının nereden geldiğine dair kesin tarihsel bir veri yok. Ancak halk arasında yaygın olarak dillendirilenlere bakılırsa, zamanında bu adada yaşayan baş keşişin güzelliği dillere destan Tamara adında bir kızı varmış. Adanın çevresindeki köylerde çobanlık yapan Müslüman bir genç bu kıza âşık olur. Bu genç Tamara'yla buluşmak için her gece adaya yüzer. Tamara ise ona gece karanlığında yerini belli etmek için onu bir fenerle bekler. Bundan haberdar olan kızın babası, fırtınalı bir gecede elinde fenerle adanın kıyısına iner ve sürekli yer değiştirerek gencin boşuna yüzüp, gücünü yitirmesine neden olurmuş. Yüzmekten gücünü yitirip, yorulan genç çoban boğulur ve boğulmadan önce son nefesiyle "Ah Tamara!" diye haykırır. Bunu duyan kız da hemen ardından kendini gölün sularına bırakarak boğulur. 

Ah Tamara! isminin dönüşerek zamanla Ahtamar biçimini aldığı anlatılır... Elbette bu hüzülü hikayede çıkartılacak birçok dersler vardır.!!!!

Ermeni Kilisesinin ruhani başkanlığı olan Gatoğigosluk makamı 10. yüzyıl ortalarından 1101 yılına kadar Ahtamar Adasında bulunmuştur. Makamın 12. yüzyılda Kilikya'ya taşınmasından sonra da Ahtamar Kilisesi 19. yüzyıla dek önderlik iddiasını devam ettirmiştir.
Ahtamar Adasındaki Surp Haç kilisesi, Kudüs'ten İran'a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van yöresine getirildiği rivayet edilen Hakiki Haç'ın bir parçasını barındırmak maksadıyla Kral I. Gagik'in emriyle 915-921 yıllarında Mimar Manuel tarafından inşa edilmiştir. Adanın güney doğusuna kurulmuş olan kilise, mimari açıdan Ortaçağ Ermeni sanatının en parlak eserleri arasında sayılır

Kilise duvarları üzerinde incilde bulunan kimi ayetleri betimleten figürler bulunur...

Kilise duvarları üzerinde yer alan figürlerden bir tanesi vardır ki; Gölde canavar olduğuna delil gösterilir...

Bir adam canavar vari bir balığın ağzına tıldığını tavsir eden figür esasen Hz. Yunus'un balığın ağzına tıldığını betimleyen ayetten başkası değildir
Ermeniler için çok önemli bir yerdir Akdamar...Öyleki Ermenistan'da şu anda "Akdamar Üniversitesi" bilem vardır...

 VAN'IN İLÇELERİ
Gürpınar İlçesi
Edremit İlçesi

Erciş İlçesi

Gevaş İlçesi
Çatak İlçesi
Muradiye İlçesi
Özalp İlçesi
Çaldıran İlçesi

Saray İlçesi

Bahçesaray İlçesi
Başkale İlçesi
 www.VanSosyal.com
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret23650035
Kim Kimdir?