1972 Ankara doğumlu olan Mustafa Akyol, TED Ankara Koleji, Nişantaşı Anadolu Lisesi ve Özel Tercüman Lisesi'nde okuduktan sonra 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü'nden mezun oldu.Babası halen Milliyet Gazetesinde köşe yazarlığı yapan sayın Taha Akyol'dur.

Aynı üniversitedeki Atatürk Enstitüsü’nde hazırladığı “Kürt Sorununun Kökeni” başlıklı master tezini, daha sonra genişleterek “Kürt Sorununu Yeniden Düşünmek: Yanlış Giden Neydi? Bundan Sonra Nereye?” isimli bir kitaba dönüştürdü. (Doğan Kitap, 2006)
Bir dönem ABD'de "Akıllı Tasarım" (Intelligent Design) hareketinin öncülüğünü yürüten Discovery Institute bünyesinde din ve bilim ilişkisi üzerinde çalışmalar yürüttü. 2005 mayısında ABD'nin Kansas Eyaleti Eğitim Bakanlığı'nda eğitim müfredatı değişikliği tasarısı konusunda "bilirkişi" olarak dinlendi.


Akyol’un, Türkiye, İslam dünyası, İslam ve modernite gibi konulardaki İngilizce makaleleri, The Washington Post, The Wall Street Journal, International Herald Tribune gibi Batılı gazetelerde ve çeşitli düşünce dergilerinde yayınlanmaktadır. Halen, Turkish Daily News gazetesi köşe yazarı ve editörüdür. Akyol'un İngilizce yazılarının tümüne, İngilizce sitesinden ulaşabilirsiniz.
Akyol'un Türk basınındaki çeşitli yazıları ise bugüne dek Radikal, Referans ve Zaman gibi gazetelerde yayınlanmıştır. Halen, Star gazetesinde düzenli köşe yazarıdır.

Kaynak:mustafaakyol.org