Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business, Türkiye'nin en yaşanabilir kentleri araştırmasının üçüncüsünü açıkladı.  Haziran 2013


01 ANKARA Başkent  bu sene de listenin zirvesinde. Refah göstergesi sayılan pek çok alanda  iddialı. Yetişkin başına düşen otomobil sayısı ve yetişkin nüfus  içindeki üniversite mezunu oranında ilk sırada. Kişi başına düşen konut  sayısında ve kişi başına düşen banka mevzuatında ise ikinci. Ancak  ilköğretimde öğretmen yeterliliğinde ancak 68’inci sırada. (Kaynak:  ntvmsnbc)

02 ESKİŞEHİR Türkiye’nin üniversite ve sanat kenti... Tiyatro  seyircisinin ve sinema koltuk kapasitesinin nüfusa oranında birinci.  Üniversite mezunu oranında ikinci. Okur yazar oranında ise üçüncü.  Ayrıca kişi başına düşen doktor ve hastane yatağı sayılarında Türkiye  beşincisi. Bütün bunlar bir zenginliğin eseri. Kişi başına düşen mevduat  miktarında da beşinci. Anaokullarında öğretmen sıkıntısı var.

03 ISPARTA Gül diyarı Isparta’nın en büyük refah göstergesi sağlık  alanındaki kıskandıran performansı. Isparta, kişi başına düşen doktor ve  hastane yatağı sayısında ikinci. Yetişkin nüfus içindeki üniversite  mezunu oranında ise beşinci. Buna karşılık tiyatro ile arası hiç yok.  Tiyatro seyircisi oranında Şırnak’tan bir adım yukarıda, 80’inci.

04 TRABZON Karadeniz’in refah göstergeleri en iyi olan kenti.  Geçmişte birkaç çarpıcı cinayete sahne olmasına rağmen, suç oranı en  düşük dokuzuncu kent. Kişi başına düşen hastane yatağı sayısında  yedinci, doktor sayısında ise sekizinci sırada. Ayrıca havayolu kullanım  oranında dördüncü, üniversite mezunu oranında ise yedinci.

05 İSTANBUL Paranın da, sanatın da, refahın da başkenti İstanbul.  Opera, bale, sinema seyircilerinin nüfusa oranında birinci. AVM’lerin  kent alanına ve nüfusa oranında yine birinci. Kişi başına düşen mevduat  miktarında tekrar birinci. Rekabet gücü en yüksek il. Ama ilköğretimde  derslik başına düşen öğrenci sayısında sondan ikinci.

06 ARTVİN Trabzon’un yakınında, ikinci bir refah kenti. Kütüphane  yeterliliğinde birinci. İşsizlik oranı düşük, yüzde 5.6. Hava kalitesi  iyi. Lisanslı sporcu oranında Türkiye üçüncüsü. Devlet de burayla  ilgileniyor. Kişi başına düşen kamu harcamasında ilk sırada. En kötü  yanı, müze ziyaretçi oranındaki 69’unculuk.

07 BOLU Özellikle sağlık alanında iddialı, bu ana başlıkta ilk  sırada. 486 kişiye bir doktor, 210 kişiye bir yatak düşüyor ki bunlar  ortalamaların çok üstünde rakamlar. Ormanlık alan oranında dördüncü  sırada olmasına karşın havası pek temiz değil, 75’inci sırada. Kişi  başına düşen kamu harcamasında altıncı, okur yazar oranında ise  dokuzuncu sırada..

08 ANTALYA Türkiye’nin turizm başkenti... Hem beş yıldızlı  otellerinin alana ve nüfusa oranında, hem de havayolu kullanım oranında  birinciliği kimseye bırakmıyor. Yetişkin başına düşen otomobil sayısında  ikinci. Fakat doktor açığı var (70’inci). Kiraların en yüksek olduğu  ikinci, suç oranının en yüksek olduğu beşinci il.

09 İZMİR Ege’nin tartışmasız en önemli kenti. Kişi başına düşen banka  mevduatında Türkiye üçüncüsü. Kişi başına düşen hane elektriği  tüketiminde ilk sırada. Yetişkin üniversite mezunu oranında da üçüncü.  Ama bu zenginlik ve gelişmişlik, deprem riski en fazla üçüncü, suç oranı  yüksek dokuzuncu il olmasını önleyemiyor.

10 RİZE İlk on içindeki dördüncü Karadeniz kenti. Araştırmada en  büyük sürprizlerden birini yaptı ve listedeki yerini geçen yıla göre 21  basamak birden artırdı. Belki 37 parametre içinde ilk üçe girdiği hiçbir  kriter yok ama en kötü kriteri de 64’üncülük (kişi başına düşen  ortalama kira harcaması). İşsizlik oranında dördüncü, deprem güvenliği  açısından altıncı sırada.

11 KIRIKKALE Medeni insanlar kenti... Tiyatroya ilgi açısından  Türkiye ikincisi. Genel olarak sanata ilginin en yoğun olduğu altıncı  il. Kırıkkale doktor sayısı açısından da şanslı, doktor başına düşen  hasta oranının en düşük olduğu kent. Kiralar uygun ama işsizlik büyük  bir problem. Veri açıklamayan 4 il sayılmazsa, suç oranı en yüksek  ikinci il. Trafiği de oldukça kötü.

12 EDİRNE Hastane cenneti, kişi başına düşen hastane yatağı açısından  dördüncü sırada. Ama doktor sayısını artırması gerekiyor. Doktor başına  düşen kişi sayısında 45’inci. Genel sıralamada geçen seneye göre altı  basamak gerileyen ve ilk 10’un dışında kalan Edirne, kişi başına düşen  banka mevduatı açısından ise 10’uncu sırada. Türkiye’nin en iyi  dokuzuncu eğitim altyapısına sahip.

13 ADANA Eleman aranmıyor! Bu seneki araştırmada 13 basamak birden  yükselen Adana, işsizliğin en yoğun olduğu kent. Buna rağmen ekonomisi  en sağlam 8’inci il. Çünkü servet verileri iyi durumda. Kişi başına en  yüksek banka mevduatının olduğu 17’nci il. Yetişkin başına düşen  otomobil sayısında 20’nci, kişi başına düşen konut sayısında 29’uncu  sırada.

14 SİNOP Eğitimde iddialı. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında  okul öncesinde Türkiye üçüncüsü, ortaöğretimde ise dördüncü sırada. Buna  rağmen okur-yazar oranında ancak 48’inci basamakta. Genel sıralamada bu  sene iki basamak yükselen Sinop, linsanslı sporcu sayısı en yoğun  ikinci şehir. Bir Karadeniz kentinden bekleneceği gibi havası temiz,  orman varlığı zengin.

15 BURDUR Otomobili çok, trafiği iyi. Kişi başına düşen araç  sayısında Türkiye beşincisi. Kaza oranı en az şehirler arasında da  beşinci. İlk ve orta öğretimde, ne okul ne de öğretmen sıkıntısı  yaşıyor. Ama Burdurlu’nun sanata ilgisi az. Seyirci açısından tiyatroda  sondan altıncı, sinemada sondan sekizinci sırada.

16 SİVAS 29 basamak birden yükseldi. Bunda il genelinde yaşam  koşullarının değişmesinden çok kriterlerin çeşitlenmesinin etkili  olduğunu söylemek gerek. Yine de genel olarak standartlarını yükseltmiş  görünüyor. 37 parametre arasında en kötü derecesi 71’incilik. O da okul  öncesinde öğretmen başına düşen öğrenci parametresi...

17 SAMSUN Listede yedi basamak birden yükselen Samsun’un sanata  ilgide 53’üncü sırada olduğuna aldırmayın. Samsunlular gerçek birer  sinemasever. Bu alanda beşinci sıradalar. Kentin ana parametrelerde  içinde en iyi olduğu alan sağlık. Kişi başına düşen doktor ve hastane  yatağı sayısı da iyi durumda.

18 KARAMAN Deprem güvenliği açısından Türkiye’nin en korkusuzca  yaşanabilecek şehri. Yine de güvenli olduğu konusunda erken karar  vermeyin. Suçun en yoğun olduğu 65’inci il. Yaşanabilir şehirler  listesinde bu sene üç basamak gerilemesinin nedenlerinden biri de bu.  Bir diğer önemli nedenin de okul öncesinde derslik yetersizliği olduğu  söylenebilir.

19 NEVŞEHİR Nevşehir 15 basamak birden yükseldi. Kapadokya’nın kentin  kalkınmasında büyük payı var. Müze ziyaretçi sayısı yoğunluğunda  Türkiye şampiyonu. Kütüphane yeterliliği konusunda da dördüncü sırada.  Bu iki parametrenin yardımıyla kültür sanatta ikinciliğe yükselmiş. AVM  yeterliliğinde de ikinci. En kötü yanı ormanlarının yetersiz olması.

20 MUĞLA Turist yağıyor. Havayolu kullanım oranı en yüksek ikinci  kent. 2009’da 6 milyondan fazla yolcu Bodrum ve Dalaman havalimanlarını  kullandı. Geçen seneye göre bir basamak yükselen Muğla, hem orman  varlığında hem de mesken elektriği tüketiminde Türkiye ikincisi. Suç  oranının yüksekliği en büyük sorunu. Bu parametrede sondan üçüncü  sırada.

21 KIRKLARELİ Kırklareli halkının eli kalem tutuyor. Okur yazar  liginde yüzde 93’lük oranla zirvenin sahibi. Zenginlikte de üst sıraları  zorluyor. Kişi başına düşen mevduatta 11’inci il. Genel sıralamada  geçen seneye göre 11 sıra gerileyen Kırklareli’nin en büyük handikabı  suç oranının yüksekliği. Suç verisini paylaşmayan dört il sayılmazsa  sonuncu sırada.

22 KARABÜK Karabük geçen yıl 14’üncüydü. Güvenlik dışarıda tutulursa  araştırmaya konu olan bütün ana parametrelerde ilk 25 il arasında yer  alıyor. Eğitim derinlemesine incelendiğinde özellikle ortaöğretimdeki  güçlü taraf öne çıkıyor. Kent sahip olduğu orman yüzölçümüyle de parmak  ısırtıyor. Yüzölçümüne oranla Türkiye’nin orman varlığı en yüksek ili  konumunda.

23 UŞAK Uşak’ın Ege’nin en zengin illerinden biri olduğunu tahmin  etmek zor. Ama kişi başına düşen mevduat miktarı 4 bin 992 lira. Bu  miktarla söz konusu parametrede sekizinci sırada. Ancak diğer  parametreler vasat olduğu için ekonomi kategorisinde Türkiye 26’ncısı.  Yine de genel sıralamada geçen seneye göre dört basamak yukarı çıktı.

24 KAYSERİ Son yıllarda gelişen sanayisi Kayseri’nin zenginliğini  artırmış. Zira yetişkin başına düşen otomobil sayısında altıncı sırada.  Fakat bu zenginliğin, genel sıralamada bir önceki yıla göre 4 basamak  düşen kente bir bedeli olmuş. Kiraların en yüksek olduğu 10 il arasında.  Kayserili yüksek tahsilli. Üniversite mezunu sayısı nüfusa  oranlandığında 11’inci sırada.

25 ÇANAKKALE Okumayla arası iyi Çanakkaleli’nin. Genel sıralamada  geçen seneye göre iki basamak düşen kent, okur-yazar oranında Türkiye  yedincisi. Eğitim parametrelerinde de Türkiye ortalamasının üzerinde.  Ancak aynı şeyi sağlık için söylemek zor. 1106 kişiye bir doktor, 400  kişiye bir yatak düşen şehir, sağlık ana başlığında 47’nci sırada yer  alıyor.

26 KOCAELİ Devlet en çok vergiyi İstanbul’dan alsa da kişi başına  düşen vergide 14 bin 958 lira ile rekortmen Kocaeli. Toplam mevduatın  ise yüzde 1.2’si Kocaeli’nde. Ama listede geçen seneye göre 14 basamak  birden düşmüş. Çünkü işsizlik oranı yüksek (66’ncı), trafiği kötü  (71’inci), kiralar çok yüksek (68’inci). Ayrıca tüm seviyelerde okul ve  öğretmen açığı var.

27 ERZURUM Erzurumluların uçmayı çok sevdiği söylenebilir. Çünkü 774  bin kişilik nüfusuna karşılık geçtiğimiz yıl 599 bin yolcu havayolunu  kullanmış. Bu da şehri havayolu kullanım oranında ilk 10’a taşımaya  yetiyor. Önemli bir artısı da sağlık alanındaki 14’üncülüğü. Kentte 949  kişiye bir doktor, 232 kişiye de bir yatak düşüyor. Sekiz basamak yukarı  çıkmış.

28 MALATYA Kiraların en yüksek olduğu 15’inci il Malatya. Kişi başına  düşen mevduat miktarının 2 bin 56 lira olduğu ve her 10 yetişkine  sadece bir otomobil düştüğü düşünülürse kiralar epey pahalı. Bu yıl 13  basamak birden yükselen kentin önemli bir artısı var, sağlık...  Türkiye’nin en gelişmiş 13’üncü sağlık altyapısına sahip.

29 GİRESUN Geçen seneki listenin 38’incisi Giresun, bu yıl  yükselişte. Türkiye’nin en iyi hava kalitesine sahip ikinci şehri.  Yolunuz fındık bahçelerine düşerse ciğerlerinizi temiz havayla  doldurmadan geçmeyin. Kentin yüzde 34’ü ormanlık alan. Ancak bazı  tehlikeler var. Şehir deprem riski altında (61’inci) ve suç oranı da  Türkiye ortalaması civarında (41’inci).

30 KÜTAHYA Eğer sadece istatistiklere güvenip trafiği sorunsuz bir  şehirde direksiyon başına oturmayı düşünüyorsanız gideceğiniz yer  Kütahya olmalı. Araç başına düşen kaza sayısında Türkiye üçüncüsü.  Listede bu yıl altı basamak yükselen Kütahya’nın en olumsuz yanı ise  kötü hava kalitesi. Yarısı ormanlarla kaplı olmasına karşın kirlilik  kritik düzeyde, şehir 68’inci sırada.

31 BAYBURT Lisanslı sporcu sayısının nüfusa oranı açısından ilk  sırada yer almasıyla “en sportif kent” unvanını hak ediyor. Sıralamada  bu yıl 29 basamak birden yükselerek en büyük sıçramayı yapan iki kentten  biri oldu. Bunda düşük işsizlik oranı, sanata ilginin yoğunluğu ve  güvenli kentler arasında yer alması da etkili. Ama kent hayatı  kriterlerinde oldukça gerilerde.

32 ZONGULDAK Listede bu yıl 12 sıra gerilese de Zonguldak’ın ekonomik  verileri oldukça sağlam. Bu ana başlıkta 11’inci sırada. Durumunu büyük  oranda madenciliğe borçlu olan kentte işsizlik, ülke ortalamasının  altında. Kişi başına düşen mevduatta Türkiye altıncısı. Tek bir AVM’nin  bulunduğu kentin ilk beş yıldızlı oteli ise yakında açılacak.

33 ÇANKIRI Geçen yıla göre 13 sıra yükseldi. Alışverişi seviyor.  AVM’lerin nüfusa oranında İstanbul ve Nevşehir’den sonra üçüncü sırada.  Buna rağmen ekonomi ana başlığındaki sırası (49), genel sıralamadaki  yerine göre oldukça aşağılarda. Sanat hayatı hareketsiz, güvenlik  sorunları ise ülke ortalamasının üzerinde... Eğitim ve sağlık altyapısı  yeterli sayılabilir.

34 MERSİN Sanatsever kent. Opera ve bale seyircisinin de koltuk  sayısının da nüfusa oranında ikinci sırada. Sinemaya ilgide ise İstanbul  ve Yalova’nın ardından üçüncü. Geçen seneki listeye göre 16 basamak  gerilemiş. Türkiye ortalamasının oldukça üzerindeki işsizlik ve suç  oranlarına sahip. İlkinde 70, ikincisinde 71’inci sırada. Kiraların en  yüksek olduğu 19’uncu kent.

35 KONYA Her 11 yetişkinden birinin üniversite mezunu olduğu kentte  okur yazar oranı da yüzde 90’ın üzerinde. Ancak okul öncesi eğitimde  sıkıntı var. Derslik başına düşen öğrenci sayısına bakılınca Türkiye  sonuncusu. Listede geçen seneye göre 22 basamak birden yükselen Konya’da  8 AVM ve 2 beş yıldızlı otelin varlığı iş hayatının hareketliliğini  yansıtıyor.

36 AYDIN Turist ağırlamayı seviyor. Genel sıralamada bir basamak  yükselen Aydın, müze ziyaretçisi oranında ve beş yıldızlı otel  yeterliliğinde altıncı sırada. Eğitimde 17’nci basamakta. Kişi başına  düşen konut sayısında ise 11’inci. En sorunlu olduğu konu ise güvenlik.  Bunda deprem güvenliğinde 71’inci olmasının etkisi var.

37 KASTAMONU Herkese kitap var. Kütüphane ve eser sayısının nüfusa  oranında beşinci sırada. Okul öncesinden orta öğretim sonuna kadar  fiziki altyapısı yeterli görünüyor. Sıralamada 12 basamak birden  gerileyen Kastamonu’nun en iyi olduğu başlık kent hayatı. Bu alanda  sekizinci sırada. Ayrıca işsizliğin en düşük olduğu 15’inci il.

38 BURSA Otomotiv ve yan sanayisinin kalbi Bursa, rekabet gücü en  yüksek beşinci kent. Ama geçen sezon Süper Lig şampiyonunu takımı  çıkaran şehrin sporcu sayısının azlığı şaşırtıcı. Lisanslı sporcu  oranına bakıldığında 32’nci sırada. Genel sıralamada 16 basamak  gerileyen Bursa’da işsizlik oranı da oldukça yüksek, bu parametrede  55’inci sırada.

39 BALIKESİR Bir önceki araştırmanın 28’incisi Balıkesir, 2009  verilerine göre 11 sıra gerilemiş. Eğitim ana başlığında 11’inci,  ekonomik ana başlığında ise 12’nci durumda. Anaokulu derslik sayısında  ilk 10’da. Sanata ilginin çok da yoğun olmadığı kentte en büyük  problemlerden biri deprem güvenliği olarak görünüyor. Bu parametrede  72’nci sırada.

40 ELAZIĞ Burada hasta olunur! Kişi başına düşen hastane yatağı  sayısında birinci durumda. Genel olarak sağlık ana başlığında ise  Türkiye sekizincisi. Geçen seneki listeye göre 23 basamak birden  yükselerek en büyük sıçramayı yapan iki kentten biri olması dikkat  çekici. En kötü iki parametresi ise işsizlik oranı (72) ve tiyatro  seyircisi sayısının nüfusa oranı (77).

41 GÜMÜŞHANE Bol bol nefes alın! Hava kalitesi açısından Türkiye’nin  en iyi kenti. İşsizlik gibi bir sorunu yok. Türkiye’nin işsizlik oranı  en düşük ikinci kenti. Buna rağmen genel sıralamada geçen seneye göre 11  basamak gerilemiş. Rekabet gücü olarak Türkiye’nin en zayıf ili  olmasının yanı sıra güvenlik ana başlığındaki 72’nciliğinin bunda etkisi  büyük.

42 YALOVA Sinemalar kapalı gişe! Sinema seyircisinin nüfusa oranında  ikinci. Kişi başına düşen konut sayısında ise birinci. Devlet bu kente  ilgi göstermiş. Kişi başına düşen kamu harcamasında dördüncü sırada.  Hava kalitesi açısından ise Türkiye yedincisi. İşsizlik oranı en yüksek  10’uncu il olan Yalova, geçen sene genel listenin 33’üncü sırasındaydı.

43 DÜZCE Devlet bu kente sahip çıkmış. Kişi başına düşen kamu  harcamasında üçüncü. Kişi başına düşen doktor sayısında dokuzuncu. Suç  oranında en güvenilir sekizinci il. Okul öncesinde derslik başına düşen  öğrenci sayısında ise dördüncü. Bunlar sıralamada 20 basamak birden  yükselmesinin önemli nedenleri.

44 TEKİRDAĞ Konut açığı yok gibi. Kişi başına düşen konut sayısında  Türkiye yedincisi. Tiyatro seyircisinin nüfusa oranında üçüncü sırada.  Kişi başına düşen hane elektriği tüketiminde de yedinci. En önemli  sorunu, ilk ve ortaöğretimdeki öğretmen ve derslik açığı olarak görünen  Tekirdağ, geçen seneki listede 39’uncu sıradaydı.

45 BARTIN Bartınlı ağacı seviyor. Ormanlık alanı en yüksek altıncı  şehir. Kütüphane sayısının nüfusa oranında ise 10’uncu sırada. Bu seneki  listede beş basamak gerileyen Bartın, kalan 35 parametrenin hiçbirinde  ilk 10’a giremiyor. Sadece 15 yetişkinden biri üniversite mezunu ve bu  parametreye bakılınca 60’ıncı sırada. Deprem güvenliği açısından ise  sondan 14’üncü.

46 MANİSA İzmir’in rüzgarını hissetmiyor. Dokuzuncu İzmir’e çok yakın  olmasına karşın, sıralamada komşusundan çok gerilerde. Bu yıl dört  basamak daha geriledi. Deprem güvenliğinde 80’inci sırada. Suç oranında  ise 50’nci. Araç başına düşen trafik kaza oranının en düşük olduğu  yedinci il.

47 TOKAT Tipik bir orta gelirli Anadolu kenti. Bir sanayi kenti  olmamasına karşın işsizliği düşük, sekizinci sırada. Kiraların en düşük  olduğu 12’nci il. Genel yaşanabilirlik sıralamasında 9 basamak birden  yukarı çıkmayı başarmış. Sanat ana başlığında 67’ncilikten daha iyi bir  performans sergilese daha da yukarılara tırmanabilirdi.

48 NİĞDE Devlet desteği olmadığı için Niğdeli işini kurarken kendine  güvenmek zorunda. Alışveriş merkezi ve beş yıldızlı oteli olmayan şehir,  bu sene beş basamak birden düştü. Rekabet gücü açısından 66, kişi  başına ödenen vergiye göre 60’ıncı sırada. Ama deprem tehlikesi  bakımından Türkiye’nin en güvenli ikinci ili.

49 TUNCELİ Tereddütsüz öğretimin yıldızı! Okul öncesi, ilk, orta  öğretimde, öğretmen ve derslik başına düşen öğrenci sayılarında Türkiye  şampiyonu. Dahası kütüphane sayısının nüfusa oranında ikinci, lisanslı  sporcu oranında dördüncü. Bütün bunlara rağmen kent yoksul. Tunceli bu  yıl sıralamada bir basamak yükseldi.

50 KIRŞEHİR Kültür, eğitim ve sporda başarılı parametrelere sahip.  İlkokulda öğretmen başına düşen öğrenci sayısında ikinci. Kütüphane  sayısının nüfusa oranında yedinci, lisanslı sporcu oranında ise  sekizinci sırada. Diğer bütün parametreleri vasat ama orman alanı en az  olan yedinci il. Genel sıralamada geçen yıla göre altı basamak  gerilemesinde bu da etkili.

51 ÇORUM Doktoru yok. Tam 1924 kişiye bir doktor düşüyor ki bu da en  kötü durumdaki ikinci il olduğu anlamına geliyor. Yaşanabilir iller  sıralamasında geçen seneye göre iki sıra gerileyen Çorum, okul öncesinde  derslik başına düşen öğrenci açısından Türkiye ikincisi. Yüzde 6.3’le  işsizlik oranı en düşük olan sekizinci şehir konumunda...

52 DENİZLİ Türkiye’nin tekstil devi, zenginliğine rağmen,  yaşanabilirlik açısından hayli gerilerde yer alıyor. Yetişkin başına  düşen otomobil sayısında sekizinci sırada. Kişi başına düşen mevduat  miktarında ise dokuzuncu. Ama krizin de etkisi olsa gerek, bu yıl  sıralamada 23 sıra birden geriledi.

53 BİLECİK İstanbul’a yakın olmasına rağmen yeterince gelişememiş.  Sıralamada bir basamak yükseldi ama devletin Bilecik’e ilgisi hâlâ az.  Kişi başına düşen kamu yatırımında 68’inci. Hastane yatağı  yeterliliğinde de ancak 70’nci. Ayrıca Kırklareli’nden sonra okur yazar  oranının en yüksek olduğu ikinci şehir.

54 AMASYA Amasyalı ilkokul çocukları şanslı. Çünkü ilköğretimde  öğrenci başına düşen öğretmen sayısının en yüksek olduğu üçüncü il.  Ortaöğretimde ise dokuzuncu. Lisanslı sporcu sayısının nüfusa oranında  da aynı sırada. Sıralamada üç basamak geriledi. Tiyatro ve sinemaya  ilginin düşük olması bunun nedenlerinden biri.

55 ERZİNCAN Sporu seviyor. Lisanslı sporcu oranında yedinci. Kişi  başına düşen kamu yatırımında ve alışveriş merkezlerinin yeterliliğinde  de yedinci sırada. Yedi rakamının özel bir anlamı var gibi. Sıralamada  bu yıl yedi basamak geriledi. Deprem riski en yüksek 22’nci, suç oranı  en yüksek 14’üncü il olması güvenlik ana başlığında gerilerde kalmasına  neden oluyor.

56 SAKARYA Tiyatrosu çok ama gideni az. Kişi başına düşen tiyatro  koltuğu sayısında Türkiye üçüncüsü. Ama tiyatro seyircisinin nüfusa  oranında ancak 26’ncı. Bu yıl iki basamak yükselen Sakarya’da sinemaya  ilgi ise yüksek. Sinema izleyicisinin nüfusa oranında dokuzuncu sırada.  Lisanslı sporcu oranında ise ancak 68’inci.

57 ORDU Karadeniz’de tam bir ortadirek kenti... İşsizlik oranının en  düşük olduğu yedinci il. Tiyatro seyircisinin nüfusa oranında ilk 5’te.  Doktor sıkıntısı çekiyor, 1158 kişiye bir hekim düşüyor. Araç başına  kaza oranı en yüksek 19’uncu il. Okur yazar oranında ise en kötü  durumdaki 20’nci il. Kent bu sene 10 basamak birden geriledi.

58 AFYON Otelleri kaliteli... Beş yıldızlı otellerin alana ve nüfusa  oranında 12’nci sırada yer alıyor. Sıralamada Ege ve Akdeniz kentlerinin  uzağında. Yine de bu yıl yedi basamak birden yukarı çıkmayı başardı.  Sanat ana parametresinde 68’inci sırada kalmasa genel sıralamada çok  daha yukarılara tırmanabilirdi.

59 GAZİANTEP Kitaba pek düşkün değil. Kişi başına düşen kütüphane ve  eser sayısında sondan ikinci. Neredeyse bütün eğitim parametreleri kötü.  İlkokulda da ortaokulda da öğretmen ve derslik başına düşen öğrenci  sayısında istikrarlı bir biçimde “en kötü 10”a giriyor. Yine de bu yıl  üç basamak yükselmeyi başardı.

60 KİLİS Şoförleri Avrupalı gibi... Araç başına düşen kaza oranının  en düşük olduğu kent. Tiyatro altyapısında da 64’üncü ama seyirci  bakımından yedinci sırada olması daha da ilginç. Geçen seneki  araştırmaya göre 5 basamak gerileyen Kilis, kişi başına ödenen vergi  oranında da sondan sekizinci sırada.

61 HATAY Genel sıralamadaki yeri değişmeyen Hatay, deprem güvenliği  açısından en kötü dördüncü il. Buna karşılık, araç başına trafik kazası  oranında Türkiye’nin sicili en iyi ikinci kenti. Hava kalitesi iyi  (18’inci), rekabet gücü yüksek (10’uncu). Fakat eğitimde çok gerilerde,  67’nci. 576 kere görüntülenmiş

62 ADIYAMAN Evinizi buradan kiralayın. Çünkü Türkiye’deki en düşük  kira oranı Adıyaman’da. Hava kalitesi en yüksek beşinci kent. Bu sene 10  basamak birden geri gitmesinde, hastane ve doktor yetersizliği  (sağlıkta 75’inci), eğitim ve sanat gibi ana parametrelerde de çok  gerilerde olması (ilkinde 65, ikincisinde 72’inci) gösterilebilir.

63 ARDAHAN Ardahan’da herkes işinde gücünde. İşsizlik oranının en  düşük olduğu kent. Ancak bunda çalışma çağındaki nüfusun göç etmesinin  etkisi olduğunu söylemek gerek. Kişi başına düşen konut sayısı çok düşük  olduğu halde kiraların çok ucuz olması da bu düşünceyi destekliyor.  Ardahan geçen seneki listede 73’üncüydü.

64 OSMANİYE Osmaniye işsizliğin en yüksek olduğu dördüncü il. Sanat  ve sağlık ana parametrelerinde sondan sekizinci. Listede beş basamak  geriye gitmesinin en büyük nedenlerinden biri, suç oranını açıklamayarak  bu kriterden sıfır puan alması. Araç başına kazada ise 10’uncu.

65 AKSARAY Evliliklerin ömrü kısalıyor. Aksaray boşanmaların en hızlı  arttığı ikinci şehir. Kişi başına düşen kamu yatırımlarında beşinci ama  elektrik tüketiminin, konut sahipliğinin, rekabet gücünün düşük olması  nedeniyle ekonomi ana parametresinde ancak 51’inci sırada. Bu sene genel  sıralamada bir basamak geri gitti.

66 YOZGAT Üniversiteye ihtiyacı var. Üniversite mezunu oranında  oldukça gerilerde. Bu alanda kendisinden geride sadece dokuz şehir var.  Araştırmada bu yıl bir basamak yükselen Yozgat’ın en dikkat çekici  verilerinden biri, tiyatro koltuk kapasitesinin nüfusa oranı, bu kritere  göre dördüncü sırada. Rekabet gücü ise oldukça düşük (73’üncü).

67 K.MARAŞ Lisanslı sporcu sayısının nüfusa oranı açısından ancak  72’nci sırada. Tekstil ve hazır giyim alanındaki ciddi altyapıya rağmen  ana parametrelerden ekonomide 66’ncılıktan öteye geçemiyor. Bu sene 14  basamak birden gerileyen şehir, 37 parametrenin hiçbirinde ilk 20’de  yok.

68 DİYARBAKIR Diyarbakır’daki dengeleri,son 25 yılda aldığı göç alt  üst etmiş durumda. Batman’dan sonra orta öğretimde derslik başına düşen  öğrenci sayısının en yoğun olduğu ikinci şehir. Diğer seviyelerde de  öğretmen ve öğrenci açığı büyük. Listede geçen yıla göre 12 basamak  yükselen kent, havayolu kullanım oranında 11’inci sırada.

69 KARS Hekime ihtiyaç var. 1394 kişiye bir doktorun düştüğü Kars, bu  oranla doktor yeterliliğinde 73’üncü sırada. Listede bu yıl beş basamak  yükselen kent hem yetişkin başına düşen otomobil, hem de kişi başına  düşen konut sayısında 70’inci sırada. İşsizlik oranında 18, suç oranında  da ise 24’üncü.

70 MUŞ Polislerin tayin olmak için can atması gereken, sokaklarda  gönül rahatlığıyla dolaşabilecek şehir. Türkiye’nin suç oranı en düşük  kenti. Genel listede 5 basamak birden yükselen şehir ne yazık ki, kişi  başına düşen banka mevduatı, kişi başına düşen konut oranı, üniversite  mezunu yoğunluğu gibi üç farklı parametrede birden listenin dibinde.

71 ŞIRNAK Yokluklar içinde kıvranıyor Şırnak. Yetişkin başına düşen  otomobil sayısının en düşük olduğu il. Kişi başına düşen hastane  yatağında da durum aynı. Doktor eksiği had safhada, bu parametrede daha  kötü sadece iki il var. Bu yıl altı basamak yükselmesinin en önemli  nedeni ise suç oranının en düşük olduğu ikinci kent olması.

72 BATMAN Büyükşehirlerde kiraların yüksekliğinden yakınanlar için  alternatif olur mu bilinmez ama şehir, kira fiyat ortalaması en düşük  beşinci il. Batman’da, kişi başına düşen mevduat sadece 849 lira. Bu yıl  dört basamak yükselen şehir, hem tiyatroya hem de sinemaya ilgili. İki  parametrede de 15’inci sırada.

73 HAKKARİ Devletin Hakkari ile ilgilendiğini söylemek güç. Kişi  başına düşen kamu yatırımında en düşük il. Hakkarili de devletin bu  ilgisizliğine, kişi başına yılık 39 lira vergi ödeyerek karşılık  veriyor. Hava kalitesinin en kötü olduğu kent de Hakkari. Yine de genel  sıralamada altı basamak yükselmeyi başarmış.

74 BİNGÖL Otomobil yok, kaza çok! Kentte yaşayan 35 yetişkinden  sadece biri otomobil sahibi. Buna rağmen araç başına kaza oranı en  yüksek üçüncü şehir. Kişi başına düşen kamu yatırımı açısından 14’üncü  sırada ve bu kriterde Doğu Anadolu’nun en iyilerinden. Bingöl genel  sıralamada geçen sene 66’ncıydı.

75 IĞDIR Kent hayatı oldukça renksiz. Ne sinema ne tiyatro var. Ama  sanata ilgi yok değil. Kente gelen tiyatrolar seyirci bulmakta  zorlanmamış. Iğdır’ın en iyi yanı güvenliği. Deprem güvenliği ve suç  oranı açısından iyi durumda (23’üncü). Genel sıralamada ise altı basamak  geriledi. Sebebi açık: Beş ana parametrede de son 20 içinde.
76 VAN - Boşuna ağaç aramayın. Orman alanı en yetersiz dördüncü kent.  Hava kalitesi de doğal olarak kötü, bu açıdan en kötü üçüncü il. Ama suç  oranı düşük, dördüncü. Yine de genel sıralamada bu yıl sekiz basamak  geriledi. Çünkü ana parametrelerden kent hayatında Türkiye sonuncusu,  eğitim ve ekonomide sondan üçüncü, sanatta 76’ncı.
77 ŞANLIURFA Gidenler aslında güzel yerdir diyecektir hemen. Ama  rakamlar kentin ihmal edildiğini gösteriyor. Eğitimde sınıfta kalmış.  Sağlıkta sondan ikinci, ekonomide sondan dokuzuncu. Yine de listede bir  basamak yükseldi. Boşuna peygamberler şehri denmiyor, Urfalı sakin ve  dingin: Suç oranı en düşük beşinci, trafiği en iyi altıncı il.

78 SİİRT Kiraların en düşük olduğu dördüncü il. Ama Siirtli’nin  hayatı fıstık tadında değil. Kent yaşama kriterlerinde en alta yelken  açmış, bu yıl sekiz basamak geriledi. Ekonomi diliyle, dibi test ediyor.  Ekonomi, eğitim, sağlık hiçbiri dipten kurtulamıyor. İşsizlik yüksek.  Ama Siirtli sakin. En düşük suç oranına sahip 15’inci il.

79 MARDİN Mardinli 176 kilowatt saat elektrik tüketiyor. Bu miktarla  elektrik tüketiminin en düşük olduğu kent. Aynı zamanda kaçak elektrik  kullanımının da en yüksek olduğu il. Bu yıl yedi basamak geriledi.  Turizmle makus talihini kırabilir. 5 yıldızlı otel henüz yok ama dördü  inşa halinde.

80 BİTLİS Dikkat trafik canavarı çıkabilir. Araç başına düşen kaza  sayısında şampiyon. 2009’da her 20 araçtan biri kaza yaptı. İyi ki  boşanma konusunda bu kadar hızlı değiller. Bitlis boşanma hızı en düşük  üçüncü kent. İki alışveriş merkezi ve dört sinemanın kent hayatına  canlılık kattığı söylenebilir. Ancak yüzde 14.3 işsizlik oranı ile  Bitlisliler harcamalarında çok da bonkör olmasa gerek.

81 AĞRI Üç yıldır sonuncu, Türkiye’nin yaşam şartları en zorlu ili.  “Neden Ağrı hep sonuncu?” İşte bu sıralamalar yüzünden: Eğitimde 78,  sağlıkta 78, sanatta 81, ekonomide 71, kent hayatında 79’uncu…  14’üncülükle güvenlik, ilk 70’te olduğu tek ana parametre. Tuhaf biçimde  anaokulu öğretmeni yeterliliğinde sekizinci, suç oranı en düşük altıncı  il. http://www.internethaber.com/81-ilin...i-9320-p81.htmDiğer Çarpıcı Anketler ve Araştırmalar