• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi

Bilgisayar Tüyoları WEB

 

BİLGİSAYAR TÜYOLARI

VİRÜS BİLGİLERİ
Bilgisayar virüsleri Aslında "çalıştığında bilgisayarınıza değişik şekillerde zarar verebilen" bilgisayar programlarıdır. Eğer bu programlar (ya da virüs kodları) herhangi bir şekilde çalıştırılırsa, programlanma şekline göre bilgisayarınıza zarar vermeye başlar.

Ayrıca, tüm virüs kodları (bilinen adıyla virüsler) bir sistemde aktif hale geçirildikten sonra çoğalma (bilgisayarınızdaki diğer dosyalara yayılma, ağ üzerinden diğer bilgisayarlara bulaşma vb. gibi) özelliğine sahiptir. Virüs türleri Bilgisayar virüslerini, genel olarak 2 grupta toplamak mümkündür:

1. Dosyalara bulaşan virüsler

2. Bilgisayarın sistem alanlarına bulaşan virüsler

İlk gruba girenler, genellikle, kullanıcının çalıştırdığı programlara (söz gelimi, dos için .EXE ve .COM) bulaşır. Bazen, başka tür sistem dosyalarına da (.OVL, .DLL, .SYS gibi) bulaşabilirler. Programların virüslenmesi iki yolla olur:

Ya virüs kodu bilgisayarın hafızasına yerleşmiştir ve her program çalıştırılışta o programa bulaşır; ya da hafızaya yerleşmeden sadece "virüslü program her çalıştırılışında" etkisini gösterebilir. Ancak, virüslerin çoğu kendini bilgisayarın hafızasına yükler. İkinci gruba giren virüsler ise, bilgisayarın ilk açıldığında kontrol ettiği özel sistem alanlarına (boot sector) ve özel sistem dosyalarına (command.com gibi) yerleşirler.

Virüslerin bilgisayarınıza vermesi muhtemel zararlar ? Ekranınıza can sıkıcı mesajlar çıkararak çalışmanızı bölebilir/engelleyebilir. Bilgisayarınızın hafızasını ve/veya disk alanını kullanarak bu kaynaklara verimli olarak erişiminizi engelleyebilir. Kullandığınız dosyaların içeriklerini bozabilir/silebilir. Kullandığınız bilgisayar programlarını bozabilir, çalışmalarını yavaşlatabilir. Sabit diskinizin tamamını ya da önemli dosyaların olduğu kısımlarını silebilir.

TEK TIKLAMAYLA BİLGİSAYAR KAPATMA
Bilgisayarımızı kapatmak için genellikle başlat menüsünü ya da Alt+F4 tuş kombinasyonunu kullanırız. Biz şimdi bilgisayarımızı tek tıklamayla kapatmak için bir kısayol yapacağız.

Masaüstüne gelin ve farenin sağ tuşuna basın, yeni/kısayol seçeneklerini seçin. Ekrana gelen komut satırı kısmına %windir%System32shutdown.exe -s veya bilgisayar hiçbir uyarı göstermeden açıkta kalan programlarla birlikte otomatik kapansın istiyorsanız %windir%System32shutdown.exe -s -f -t 00 yazın ve "İleri" butonunu tıklayın. Gelen ekranda kısayolunuza bir isim verin ve "Son" butonunu tıklayın. Kısayolunuz masaüstünde hazır. Şimdi bir de bu kısayola bir tuş atayalım. Kısayolun üzerinde farenin yine sağ tuşuna basıyoruz ve "Özellikler"i seçiyoruz. Gelen ekranda kısayol tuşu yazan kısmı tıklıyoruz ve hangi tuşa kısayol atamak istiyorsak (örneğin F12) o tuşa basıyoruz. Artık bilgisayarımızı tek tıklamayla ya da tek tuşa basarak kapatabileceğiz.
 
MODEMİ HIZLANDIRMAK
Denetim Masasından Modem'e girin. Çıkan menüde özellikler seçeneğine girin. (Bağlantı noktası seçeneğinde yazılı seçeneği unutmayın. örnek: com4)Üst menüden Bağlantı seçeneğine oradan da Gelişmiş bölümüne girin.Diğer ayarlar bölümüne S11=40 yazın ve tamam deyip kapatın. İş bu kadar değil! Başlat menüsünden Çalıştır seçeneğine sysedit yazın ve enter'a basın. C:WINDOWSWIN.INI penceresine gelinceye kadar önünüze gelen pencereleri kapatın. win.ini penceresinde aşağıdaki seçeneğine kadar gelin. Modeminiz hangi porttaysa o satırı benimkinde olduğu gibi "921600,n,8,1,p” haline getirin. Modeminizin hangi portta olduğunu bağlantı noktası seçeneğinde görmüştünüz. Bütün iş bu kadar!

[Ports]
LPT1:=
LPT2:=
LPT3:=
COM1:=9600,n,8,1,x
COM2:=9600,n,8,1,x
COM3:=9600,n,8,1,x
COM4:=921600,n,8,1,p


 
 
WEB SLİDE PROGRAMLARI
 
www.picturetrail.com             


Free Tria 3D için

 

Aneesoft 3D Flash Gallery 2.0

web slide 39 $


 WINDOWS XP'Yİ HIZLANDIRMAK

Windows XP' nin kullandığı grafikleri kaldırarak bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Bunu yapabilmek için aşağıdaki maddeleri sırasıyla uygulayın.

- Bilgisayarıma sağ tıklayın ve "Özellikler" i seçin.
- Açılan pencereden "Gelişmiş" seçeneğine tıklayın.
- Gelişmiş penceresinde "Performans" yazan tablonun içerisindeki "Ayarlar" yazan butona tıklıyoruz.
- Bunuda yaptıktan sonra Performans Ayarları Penceresinde yer alan "En İyi Performans İçin Ayarla" yazan kutucuğu işaretliyoruz.
- Bu işlemide yaptıktan sonra aşağıdaki bütün işaretlerin pasifleştiğini göreceksiniz.
- Şimdi pasifleşen seçeneklerin içerisinden "Pencere ve Düğmelerde Görsel Stil Kullan" kutucuğunu işaretleyin ve "Uygula / Tamam" diyerek işlemi bitirin.


Facebook Profil Resimlerini Görme

Merhaba arkadaşlar bugün öğrendiğimm bir facebook uygulaması ilgimi çekti ve buradada yazmak istedim... Facebook ta arama yaptınız mesela çıkan sonuçlarda resimler ufak oluyor. Büyük boyutunu görmek için arkadaş olmamız gerekiyor. Bunun yerine aşağıdaki ufak bir değişikle profil resminin büyük halini görebilirsiniz...

Aramalarda çıkan resimleri görmek için resim konumunu açıyoruz. (firefox ta resme sağ tıklayıp resmi göster, ie de resme sağ tıklayıp özellikler resim url den bulabiliriz...)

aşağıdaki gibi bir bağlantı olacaktır.
http://profile.ak.fbcdn.net/v227/366/52/s1594569856_1305.jpg

buradaki kırmızı s harfi small dan geliyor small küçük demek. Biz bu s yerine normal kelimesinin n harfini eklersek normal halini görebiliriz...

http://profile.ak.fbcdn.net/v227/366/52/n1594569856_1305.jpg

 

 


explorer acilis sayfasi pasifse

internet giriş sayfanı registry editor ile değiştirebilirsin.

başlat -->çalıştır a--Z regedit yaz ve enterla.

hkey_current_user-->software-->microsoft-->internet explorer-->main adresini takip et. sağ bölümde start page i göreceksin. üzerine sağ tuş yapıp değiştir de ve açılan pencreye istediğin bi adres yaz.

Bilgisayardan dosya yok etme tüyoları

Bilgisayardan bir belgeyi yok etmek için silmek veya format atmak yeterli mi? İşte kesin çözüm:

Bilgisayarınızdaki verileri silmek için FDISK, FORMAT veya DELETE gibi standart komutları kullandığınızda da silinen bu verilerin bir şekilde geri getirilme şansı her zaman var. Bir daha geri gelmeyecek şekilde silme işlemini gerçekleştirmek için kalıcı silme, diğer bir deyişle güvenli silme işlemini gerçekleştiren yazılımlara ihtiyacınız var. Zilla Data Nuker 2, Freeraser, Lavasoft File Shredder, CHAOS Shredder, Active KillDisk, Eraser 5.7 ve Mutilate File Wiper gibi yazılımlar sabit disklerinizdeki verileri bir daha geri getirilemeyecek şekilde silmenizi sağlıyor.

Güvenli ve kalıcı olarak dosya silmeİşi, silinen veya tahrip olan verileri kurtarmak olan dünyada ve Türkiye'de birçok bilişim şirketi var. Bu şirketler fiziksel olarak tahrip edilmiş, yanmış virüs bulaşmış bir sabit diskten bile verileri geri getirilebiliyor. Veri kurtarma işlemi için dosyalarınızı kaydettiğiniz veya yazılarınızı yazdığınız bilgisayarın markası, sabit diskin özelliği işletim sistemi veya kullandığınız programın Excel, Word ya da başka bir program olması hiç önemli değil. Bu verilerin bilgisayarınızın sabit diskinde bir şekilde kaydedilmiş olması yeterli. Yani kayıt söz konusu ise geri getirme de söz konusu.Kalıcı veri silme programlarının çoğu verileri silerken sabit diskinize Wipe Atma Metotları (silinen verilerin üstüne defalarca veri yazma) kullanırlar. Bu yüzden silinen verileri geri getirmek kullanılan wipe metoduna göre ya imkansız ya da çok zordur.En çok kullanılan wipe metotlarıGutmann (35-Pas): eter Gutmann algoritmasını kullanarak sabit disk üzerine 35 kez üst üste veri yazılımı işlemidir. Bu işlem en güvenilir wipe yöntemidir. Ancak silme işlemi çok uzun sürer.Schneier (7-Pass): Bruce Schneier's algoritmasıdır. Gizli bir rastgele numara üretici ile dosyayı 7 kez üst üste yazarak wipelar. Çok güvenli bir sistemdir. Önemli, gizli dosyalara uygulanmalıdır.Dod-7 (7-Pass):  Bu metot ABD Savunma Bakanlığı dosya silme sistemi Dod 5220.22-M ECE'dir. Bir dosyayı 7 kez üst üste yazarak wipelar.Millet olarak yeni teknolojileri takip etmede üstümüze yok. Hemen hemen hepimiz 2-3 senede bir bilgisayarlarımızı yeniliyoruz. Yeni bilgisayarı satın alınca eski bilgisayarlarını kimisi tanıdık birine hediye ediyor, kimi ikinci el pazarında satıyor, kimisi de nadir de olsa ya çöpe atıyor ya da hurdacıya satıyor.Peki satarken veya atarken verilerimizi güvenli bir şekilde silebiliyor muyuz? Yoksa eski bilgisayarımızı satarken farkında olmadan internette web sitelerine girdiğiniz pek çok bilgiyi, şirketinize ait sırları, projelerinizi, şifrelerinizi hatta kredi kartı gibi özel mahremiyet bilgilerimizi de yanında hediye mi ediyoruz?Aslında birçok bilgisayarcı bile bu konuda yeterince bilgiye sahip değil. Size verilerinizin kimsenin eline geçmemesi için "Formatlayalım abi, hiçbir şey kalmaz" diyebiliyorlar. Oysa formattan sonra bile tüm sabit diskte kaydettiğiniz özel resimleriniz, yazışmalarınız, kredi kartı bilgileriniz, şirket sırlarınız, şifreleriniz kısacası size ait her şey geri getirilebiliyor.Şimdilik Türkiye'de pek duyulmasa bile Amerika'da ebay gibi açık artırma sitelerinde satılan ikinci el hard diskleri satın alan bazı dolandırıcıların, veri kurtarma programlarını kullanarak bu disklerde buldukları kredi kartı bilgileri ile dolandırıcılık yaptıkları biliniyor.Bilgisayarınızdaki bilgileri kalıcı olarak silmek için ne yapmalısınız?
Öncelikle bilgisayarınızdaki tüm verilerin yedeklerini alın.Eğer satacak veya birisine hediye edecekseniz internetten bulabileceğiniz kalıcı veri silme programları ile sabit diskteki tüm verileri silin. Ya da Low Level Format (düşük seviyeli biçimleme) ile tüm bilgilerinizi silebilirsiniz. Bu işlem sabit disk üzerindeki track denilen izleri yeniden oluşturarak sabit diski fabrika çıkışı ilk haline getirir.Çöpe atmayı düşündüğünüz bilgisayarınızdaki bilgileri kalıcı olarak silmek için:Öncelikle bilgisayarınızdaki tüm verilerin yedeklerini alın.Sabit diski kullanılamayacak şekilde imha ederek çöpe atın.Eğer "Ben bunları yapabilecek düzeyde bilgi ve beceriye sahip değilim." diyorsanız, tüm bu işleri profesyonel şekilde yapan veri kurtarma ve güvenli veri silme işlemi yapan bilişim şirketlerinden destek alın.Son olarak eğer verilerinizin çalınmasını istemiyorsanız bilgisayarınızı tamire göndereceğiniz zaman, ya sabit diskinizi söküp öyle gönderin ya da önemli bilgilerinizin yedeğini alıp diskteki verileri kalıcı olarak sildikten sonra tamire gönderin.
 

 

Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.015833.1481
Euro36.089036.2337
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam120
Toplam Ziyaret23656342
Kim Kimdir?