• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi

Roman okumak beyni geliştiriyor

ROMAN OKUMAK BEYNİ GELİŞTİRİYOR
roman okumak beyni geliştiriyor

Bilim adamları sürükleyici bir roman okumanın beyinde en az beş gün süren ölçülebilir derecede değişimleri tetiklediğini söyledi.


ABD'deki Emory Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen yeni araştırmaya göre iyi bir kitap okumak beyin ile nörolojik değişimler arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor.

CnnTürk'ün haberinde yer alan araştırma sonuçlarına göre değişimlerin beynin lisan öğrenmeyle ilişkilendirilen kısmı olan sol zamansal korteksinde ve birincil duyu korketsinde meydana geldiği belirlendi.

Bu bölgelerdeki nöronlar akla oyun oynayarak gerçekte olmayan bir olayı oluyormuş gibi hissettiriyor. Örneğin, sadece koşmayı düşünmenin fiziksel koşma ile ilgili nöronları harekete geçirmesi gibi.

Araştırmanın başyazarı sinirbilimci Profesör Gregory Berns, "Bir roman okurken meydana gelen fiziksel hisler ve hareket sistemleriyle ilgili olan nöral değişimler sizi o romanın kahramanın vücuduna naklediyor." 

"İyi hikayelerin sizi mecaz anlamda romanın kahramanının yerine geçirdiğini biliyorduk zaten. Şimdi ise bunun biyolojik olarak da gerçekleştiğini görüyoruz" dedi.

Araştırmaya 21 öğrenci katıldı ve tüm katılımcılar 2003 yılında Robert Harris tarafından yazılan ve sürükleyici olduğu için seçilen "Pompeii" kitabını okudu.

on5yirmi5Yorumlar - Yorum Yaz
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret23637933
Kim Kimdir?