• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi

Gençlerin Yüzde Kaçı Dindar?

Gençlerin %53,8'i kendini dindar olarak tanımlıyor

gençlerin %53,8'i kendini dindar olarak tanımlıyor
SEKAM'ın gençlik araştırmasına katılan 15-28 yaş arasındaki gençlerin yüzde 6,1’i kendini çok dindar olarak tanımlarken, yüzde 47,7’lik kısmı dindar olarak tanımlıyor.

Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi’nin (SEKAM) yaptığı gençlik araştırması gençliğin dindarlık ve laikliğe bakışını ortaya koydu. Araştırmaya katılan 15-28 yaş arasındaki gençlerin yüzde 6,1’i kendini çok dindar olarak tanımlarken, yüzde 47,7’lik kısmı dindar olarak tanımlıyor.

SEKAM’ın ‘Türkiye Gençlik Raporu: Gençliğin Özellikleri, Sorunları, Kimlikleri ve Beklentileri’ başlıklı araştırma sonuçlarına göre gençlerin birbirinden farklı birçok siyasi, ideolojik ve dini kimliğe mensup olmasına rağmen, ortalama yüzde 95-100 düzeyinde Allah’ın varlığına inandığı tespit edildi.

ATEİST AMA ALLAH’A İNANIYOR

Araştırma sonuçlarına göre Ateistlerin yüzde 17,6’sının Allah’ın varlığına inandığını, yüzde 61’inin de Allah’ın varlığına kesin olarak inandığını ifade etmesi dikkatleri çekti. Ateistlerin arasında Allah’ın varlığına inanmayanların oranı ise sadece yüzde 8,8 olarak tespit edildi. Kendini Komünist olarak tanımlayanların yüzde 92’sinin Allah’ın varlığına inandığı ortaya konan diğer dikkat çekici sonuçlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. 

Araştırmaya katılan katılımcılara, gençlik ve din ilişkisini ortaya koymak amacıyla “Din, duygu ve düşüncelerinizi etkiler mi”, “Beş vakit namaz kılar mısınız”, “Cuma namazı kılma durumunuz nedir”, “Oruç tutma durumunuz nedir” gibi sorular soruldu. Alınan cevaplara göre araştırmaya katılan gençlerin yüzde 90,4’ü dinin duygu ve düşüncelerini etkilediğini belirtirken, yüzde 90,3’ü de dinin tutum ve davranışlarını etkilediğini belirtti.

HİÇ NAMAZ KILMAYAN MÜSLÜMAN VE DİNDARLAR!

Namaz kılma, Cuma Namazı kılma ve Oruç tutma ile ilgili sorulara verilen yanıtlara baktığımızda ise araştırmaya katılanların yüzde 24,3’ünün düzenli olarak, yüzde 49,6’sının ara sıra namaz kıldığı; yüzde 26,2’lik kesimin ise hiç namaz kılmadığı saptandı.

18 farklı kimlik mensupları açısından bu veriler değerlendirildiğinde ilginç ve şaşırtıcı sonuçlar elde edildi. Bunlar arasında en çok Ülkücülerin yüzde 21’i, Muhafazakârların %-yüzde 18’i, Dindarların yüzde 18’ı, Müslümanların yüzde 26’si ve İslamcıların yüzde 18’inin hiç namaz kılmaması dikkat çekti.  Buna karşılık Sosyalistlerin yüzde 18’i, Komünistlerin yüzde 10’u ve Ateistlerin yüzde 13’ünün sürekli namaz kıldığı tespit edildi. 

 

Oruç tutma oranlarına baktığımızda ise, Ülkücülerin yüzde 1,3’ünün, Muhafazakarların yüzde 1,5’inin, Dindarların yüzde 1,1’inin, Müslümanların yüzde 2,1’inin ve İslamcıların yüzde 1,3’ünün hiç oruç tutmadığı tespit edilirken, Sosyalistlerin yüzde 80’inin, Komünistlerin yüzde 65,7’sinin ve Ateistlerin yüzde 58,6’sının düzenli olarak oruç tuttuğu sonuçları ortaya çıktı.

 

 

CUMA NAMAZI KILAN KOMÜNİSTLER

“Cuma namazı kılma durumunuz nedir” sorusuna verilen cevaplara baktığımızda Ülkücülerin yüzde 12’sinin, Muhafazakarların yüzde 11’inin, dindarların yüzde 10’unun, Müslümanların yüzde 12’sinin ve İslamcıların yüzde 12’sinin hiç Cuma namazı kılmadığı saptandı. Buna karşılık Sosyalistlerin yüzde 47’si, Komünistlerin yüzde 39’u ve Ateistlerin yüzde 43’ü sürekli Cuma namazı kıldığı dikkat çekici bir sonuç olarak tespit edildi.

İSLAMCILAR LAİKLİĞE NASIL BAKIYOR? 

Dini, ideolojik ve siyasi kimlik mensuplarında karşılaşılan ilginç verilerden biri de laiklikle ilgili soruda ortaya çıktı.  Dindar kimliğini benimseyenlerin yüzde 77’si, İslamcı kimliğini benimseyenlerin yüzde 76’si, Ülkücü kimliğini benimseyenlerin yüzde 78’i ve Müslüman kimlik mensuplarının yüzde 76’sinin laikliğin, önemli ve değerli olduğuna inandığı saptandı.

Düzenli namaz kılanların yüzde 67,2’si laikliği bireyin kişilik ve hayatı açısından önemli bulduğunu ifade ederken, yüzde 69,5’i de laikliğin din karşıtlığı olmadığını belirtti.

Kaynak :On5yirmi5

yayın : 29 Kasım 12:22 

Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam175
Toplam Ziyaret23650198
Kim Kimdir?