• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi

Vanlıların ‘tefecilik’ ile imtihanıVanlıların ‘tefecilik’ ile imtihanı

Son zamanlarda Van’da her geçen gün biraz daha artan ‘tefecilik’ Ak Parti Van Eski Milletvekili Kerem Altun’un açıklaması ile yeniden gündeme geldi. Van’da her geçen gün tefecilik faaliyetlerinin arttığını ve daha çok vatandaşın tefecilik mağduru olduğuna dikkat çeken Altun tüm yetkili kurumları bu konuda tedbir almaya davet etti.


AK Parti Van 23’üncü dönem Milletvekili Kerem Altun, yaptığı bir açıklama ile son zamanlarda iyice yaygınlaşmaya başlayan tefeciliğe tepki gösterdi. Özellikle depremden sonra esnafın bankalardar geri çevrimesi üzerine tek çaresi olan ve bu yüzden de Van’da kapsamı iyice genişleyen tefecilik bir bir yuva yıktığını belirten Altun, çözüm için kamuoyuna seslendi.

“ACIMASIZCA HİSSETTİRİYOR…”

Altun açıklamasında konuyla ilgili şu ifadelere yer vererek; “Birkaç gündür Van Büyükşehir ve çevresinde yaptığımız gezi ve temaslardan üzülerek belirtmeliyiz ki en önemli tespitimiz her geçen gün toplumsal bir tahribata sebep olan, halk arasında ‘tefecilik’ diye adlandırılan illetin gittikçe yaygınlaştığını gördük. Sosyal barışı ve dayanışmayı adeta dinamitleyen, kimi ailelerin dağılmasına, ocakların sönmesine, kimi ailelerin başka şehirlere zoraki göçüne hatta intiharlara sebep; ‘zora dayalı, ekonomide kayıt dışı, haksız bu gayrimeşru ticari ilişki ağı’ kendini derinden derine acımasızca hissettiriyor” dedi.

“DEPREMDEN SONRA TEFECİLİK ARTTI”

Özellikle depremden sonra kredi ile ayakta kalma mücadelesi veren ama eli boş dönen esnafın tek çaresi olan tefecilerden borç almasının iyiden iyiye yaygınlaştığını belirten Altun, bu konuda bankaların da ipotek konusundaki kararını eleştirerek; “Van ve Erciş depremi sonrası, bölgede görülen finans daralması kendini güvende hissetmeyen sermayenin, sıcak paranın diğer bölgelere kaçışı, esnafı canından bezdiren ödenemeyen çek ve senetlerin hukuk dışı tahsili, tahakkuk edilen vergilerin ödenememesi ve belki de en önemlisi kamu ve özel bankaların kredi kullandırmada akıl almaz uygulamaları, bankalarca bölgedeki arazilerin ve yapıların ipotek olarak kabul edilmeyişi, bu çağ dışı haksız ve kayıt dışı uygulamanın doğuşuna sebep amillerdir.


Bu sebeple ticari ahlakla ilgisi olmayan bu uygulamalara son verilmesi amacıyla tüm yönetim birimlerinin, ticaret ve sanayi odalarının ve diğer meslek birliklerinin iş birliği yaparak bölge ekonomisine nefes aldırtacak idari ve mali tedbirler almaları elzem görünmektedir. Yerel basınımızın da konuya ilgi göstermesi ve parmak basması konunun çözümünde büyük rol oynayacaktır.” Dedi. Altun son olarak ise; “Aksi halde bu sosyal yara giderek derinleşip telafisi zor sonuçlar doğurabilecektir. Yeni ocaklar sönmeden, yeni düşmanlıklar yaratılmadan önlemler almak gerekmektedir.” Diyerek kamuoyunu tedbir almaya çağırdı


Kaynak : http://www.sehrivangazetesi.com/haber-10381-vanlilarin_‘tefecilik’_ile_imtihani.html

Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.119632.2483
Euro34.816934.9564
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam97
Toplam Ziyaret23645138
Kim Kimdir?