• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi

Van Bahçesaray İlçesi

Van Bahçesaray İlçesi

Bahçesaray ilçesi 576 kilometre kare yüz ölçümüne sahip deniz seviyesinden 1670 metre yükseklikte, Van il merkezine 110 kilometre uzaklıkta olup, bu yolun 74 kilometresi asfalt geri kalan 36 kilometresi ise ham toprak yoldur. Ayrıca Van-Tatvan- Hizan- Bahçesaray güzergahının bulunduğu 245 kilometrelik bir yol bulunduğu 2004 yılı içinde de asfaltlanmıştır. Çetin arazi ve tabiat şartlarına sahip, etrafı sarp yüksek dağ ve tepelerle çevrilidir. Dar bir yerleşimi bulunmaktadır.

İlçe doğuda Çatak, batıda Bitlis iline bağlı Hizan, kuzeyde Gevaş, Güneyde ise Siirt iline bağlı Pervari ilçesi ile sınırdır.

İlçenin kuzeyinde bulunan ağirov dağı eteğindeki Serkahni (Çeşme başı) dedikleri membadan çıkan, Müküs (Bahçesaray) çayı olarak adlandırılan akarsu ilçeyi ikiye bölerek uzun ve dar vadiden geçtik ten sonra Pervari ilçesi sınırına ulaşır.

 

İLÇE EKONOMİSİ

Halk ekonomik yönden oldukça fakirdir. Büyük çoğunluğu hayvancılıkla uğraşmaktadır. İlçeye bağlı köylerde genellikle kadınlar çalışmaktadır. Hayvansal ürün yerinden tüccarlar tarafından ihtiyaç duyulan yerlere alınmak üzere toplanmakta, bu nedenle ürünler ucuz bir şekilde elden çıkmakta olup, emeğin karşılığı tam olarak ödenmemektedir. Ekonomik yaşam da ferdi çalışmalar ön plandadır. Kolektif bir çalışma hiç yoktur. Modern tarım yöntemleri kullanılmamaktadır. İlçenin en önemli gelir kaynağı bal ve cevizdir. Ancak belirli pazarlama imkânları olmadığından, kaliteli bir şekilde üretilen bal ve cevizin gerçek değeri üreticinin eline geçmemektedir.

İlçe merkezi ve köylerinde bulunan 723 Geçici Köy Korucusu bulunduğu bununda ilçe genelinde yaşayan 723 aileye iş imkânı sağladığı görülmektedir. İlçe ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Geçmişte terör nedeni ile ilçe halkı hayvancılık yapamadıklarından dolayı ilçe ekonomisini olumsuz yönde etkilemiştir. Ancak son yıllarda ilçe genelinde yapılan organik tarım ve arıcılık sonucunda ilçeye yaklaşık olarak 3 trilyonluk bir getirisinin olduğu görülmektedir.

Van Bahçesaray Tanıtım ARVAS 1. BÖLÜM
Usta yönetmen irfan özfaturanın kalemi ve mehmet canın objektifinden bahçesaray manzaraları... Adnan beyin müthiş bakışı...Yayınlanma tarihi: 3 Ağu 2012 Van Bahçesaray Tanıtım ARVAS 1. BÖLÜMVAN BAHÇESARAY MÜKÜS TANITIMI 
 VAN'IN İLÇELERİNE ULAŞIN  
 
  Erciş İlçesi Gürpınar İlçesi Gevaş İlçesi
      
 Muradiye İlçesi Özalp İlçesi Bahçesaray İlçesi
      

 

Saray İlçesi

Edremit İlçesiBaşkale İlçesi

 

 

    

 

 Çatak İlçesi

    www.VanSosyal.com


Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.015833.1481
Euro36.089036.2337
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam117
Toplam Ziyaret23656339
Kim Kimdir?