• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi
Van Erçek'te 2. Flamingo Festivali...

    Van'a 25 kilometre uzaklıkta bulunan ve Van Gölü havzasının önemli göllerinden biri olan Erçek Gölü, her yıl binlerce kuşa ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda özellikle Van Valiliği, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Erçek Beldesi, bu yıl ikinci Flamingo Festivali'ni organize etti. Binlerce vatandaşın katıldığı organizasyon şenlik havasında geçti.


     Katılımın geçen yıla oranla daha fazla olduğu festivalde Van Valisi Münir Karaloğlu, ve Van Milletvekili Burhan Kayatürk vatandaşlarla birlikte halay çekti. Ailelerin çocuklarıyla birlikte katıldığı festivalde, rengarenk uçurtmalar gökyüzünde muhteşem bir armoni oluşturdu. Vali Karaloğlu ve Milletvekili Kayatürk, kuşlara sahip çıkılması için vatandaşlardan destek istedi.

   Festival kapsamında ilk olarak Karagündüz Köyü'ne geçildi. Burada Milletvekili Kayatürk ve Vali Karaloğlu'nun konuşmalarının ardından yürüyüşe geçildi. Karagündüz Köyü'nden Erçek Beldesi'ne kadar protokol ve vatandaşlar yürüyerek Erçek'teki festival alanına geldi. Serginin gezilmesinin ardından programa geçildi.

     "Kuşlara sahip çıkılmalı"
      Van Valisi Münir Karaloğlu, yaklaşık 200 kuş türünün bulunduğu Erçek Gölü'nün kuş cenneti olması için çalışılacağını, fakat bunun için de özellikle avcıların kuş avlamaktan vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.
     Karaloğlu, kuş türlerinin önemine dikkat çekerek, "Bizler biliyoruz ki Türkiye'de kuş cenneti olarak ilan edilen alanlarda bu kadar kuş türü yok. O zaman bura kuş cennetidir. Buraya sahip çıkmayı birilerinden beklemeyeceğiz. Önce Karagündüzlü, Erçekli ve Vanlı sahip çıkacak. Sonra başkasından sahip çıkmasını bekleyeceğiz. Bizim sahip çıkmadığımız hiçbir değere bizim adımıza kimse sahip çıkmaz. Onun için Karagündüzlüler burada elinde tüfek olan birini gördüğünde terörist kovalar gibi kovalamalıdır. Bizler artık bölgede tüfeğin namlusunun kuşlarımıza doğrultulmasını istemiyoruz. Fotoğraf makinalarının ve kameramanın objektifleri doğrultulsun. Bu güzellikleri paylaşmalıyız. Çocuklarımızı doğa sevgisi, kuş sevgisiyle yetiştirmeliyiz. Bu evreni kuşlar, böcekler, kelebeklerle beraber kullanıyoruz. Evren bizim ortak evimiz. İnsan olarak Karagündüzlü, Erçekli bizim ne kadar yaşama hakkı varsa, flamingonun da, angutun da hepsinin de 193 kuş türünün de bizim kadar yaşama hakkı var. Ona saygı göstermek zorundayız ve biz onların hakkını korumak zorundayız. Ben kendimi sadece Van'da yaşayan 1 milyon 35 bin Vanlının Valisi olarak görmüyorum. Bu kentte yaşayan böceğin de, flamingonun da, angutun da, kelebeğin de çiçeğin de valisi olarak görüyorum. Onların haklarını korumak da benim görevim ve bunu vatandaşımızla birlikte yapacağız. Bir valinin bir kentte bir şey yapması mümkün değil. Eğer toplumuyla, halkıyla beraber yapmıyorsa biz bunu sizinle yapacağız. Son 1 senedir bunu yapabildiğimizi gördük" dedi.
  
    Bilinçsiz avcılara tepki…
   Van Valisi Münir Karaloğlu, bilinçsiz avcılara da tepki göstererek, "Ama maalesef hâlâ sorunlarımız var. Van Kalesi'nin arkasındaki sazlığa giderseniz şu anda boş fişek kovanlarından giremezsiniz. Yazık değil mi arkadaşlar? Birileri kendi içlerindeki kini, nefreti elinde tüfek gidip orada savunmasız zavallı kuşlar üzerinden alıyor. Bu kişiler mutlaka bundan vazgeçsinler. Allah rızası için vazgeçsinler. Bunu gören vatandaşlar da polis gelsin bunu engellesin diye beklemesin. Medeni bir şekilde onları uyarsın. Buralar gelişecek, biz istesek de istemesek de gelişecek. Bakın burada boş bir cami var. Geçenlerde dedik ki ya bunu Karagündüzlü bize versin, biz burayı kuş müzesine çevirelim. Fakan köyden bir kısmı itiraz etti. Halbuki buradan para kazanılacak. Bu müze buraya çok büyük turizm katkısı sunacak. Ama prjeyi hazırladık, inşallah bir kuş müzesi yapacağız. İçerisinde burada yaşayan 193 kuş türü izlenebilecek. Yine içinde vatandaşın dinlenebileceği, lavabosunun olduğu, kafeteryanın olduğu bir kuş müzemiz olacak. Karagündüzlü zengin işadamlarımız da gelip burada sosyal tesisler yapsın" dedi.
     Ak Parti Milletvekili Burhan Kayatürk ise yaklaşık 200 kuş türünün bulunduğu Erçek Gölü'ne, Karagündüz'deki bölgelere sahip çıkılması gerektiğini anlatarak, "Bugün dünyada birçok insan kuşları izlemek, bir çiçeği görmek, farklı bir atmosfer teneffüs etmek için dünyanın bir köşesinden başka bir köşesine gidebiliyor. Van'da bu kuş cenneti bölgesine sahip çıkıldığı takdirde, buraları görmek için de çok sayıda yerli-yabancı turistin buralara geleceğini hep birlikte göreceğiz. Ben festivalin organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.
3-4 bin vatandaşın katıldığı festival, canlı müzikler ve illüzyon gösterileri ile devem ederken, Van Valisi Münir Karaloğlu ile Milletvekili Burhan Kayatürk'ün vatandaşlarla birlikte halay çekmesiyle renklendi.
      Çocukların rengarenk uçurtma uçurduğu festival, saat 14:00'e doğru vatandaşlara ekmek arası köfte ve ayran dağıtımıyla son buldu.

Haber: Bişar Ulutaş-Burhan Ergin
http://www.bolgegazetesivan.com/haber/2206-erek39te-2-flamingo-festivali.html

  
7243 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam318
Toplam Ziyaret23646243
Kim Kimdir?