• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi
Girişimci İş kadınları Van’da Toplandı
Girişimci İş kadınları Van’da Toplandı


OBB Kadın Girişimciler Kurulunca Türkiye’nin girişimci kadın gücü buluşması, Van Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyet yürüten TOBB Van Kadın Girişimciler Kurulu tarafından panel düzenlendi. Van TSO binasında düzenlenen toplantıya Türkiye’nin farklı illerinden kadın girişimcilerin yanı sıra, Urmiye Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Fatma Ghanbarpur da katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan TOBB Van Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Semra Odabaşı, katılımcılara teşekkür etti. Kadın Girişimciler Kurulu olarak “Yüzümüzü güneşe döndük, gölgemizi geride bıraktık” sloganıyla hareket ettiklerini belirten Odabaşı, daha sonra kurulun çalışmaları, stratejik hedefleri, vizyonu, misyonu ve çalışma grupları hakkında bilgiler verdi. Odabaşı daha sonra da, TOBB Van Kadın Girişimciler Kurulu olarak Van’da ve Türkiye genelinde yaptıkları çalışmaları, katıldıkları toplantıları, fuarları ve gerçekleştirdikleri projeleri anlattı.

TAKVA: VAN TİCARETİN GEÇ ÖRGÜTLENDİĞİ BİR KENT

Toplantının yurt dışından gelen bir katılımcının da olduğuna dikkat çeken Odabaşı, katılımdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Odabaşı’nın ardından söz alan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, toplantıya iyi bir katılımın olduğuna dikkat çekti.    Takva, “Böylesi nitelikli bir toplantının ev sahipliğini yaptığımız için çok mutluyuz. Van TSO, Türkiye’nin en genç odalarından bir tanesidir. Ticaretin çok geç örgütlendiği bir kenttir Van ilimiz. Bu önemli toplantının İlimizde gerçekleşmesi gerçekten önemsenecek ve bir o kadarda katkı sağlayacak bir organizasyondur. Van’ın Türkiye nezdinde ki diğer illere göre farkındalığını yüceltmemiz gerekir. Buna vesile oldukları içinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Yönetimine göstermiş oldukları hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

“35 MECLİS ÜYESİ İLE FAALİYETLERİMİZİ YÜRÜTÜYORUZ”

Van Ticaret ve Sanayi Odasının 6 bin üyesi olduğunu kaydeden Takva, “Aktif olan 12 bin üyemiz var. 12 bin üyeyi 12 meslek grubu olarak temsil etmeye çalışıyoruz. 35 meclis üyesi ile faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Birde 9 kişilik yönetim kurulumuz var. Maalesef Meclisimizde ve Yönetim Kurulumumuzda bir kadın girişimci bu dönem yok. Umuyorum ki bir yıl sonra seçimleri muhtemel olan oda organ seçimlerinde hem meclisimizde hem de yönetim kurulumumuzda kadınlar çok aktif rol alırlar. Bu eksikliğimizi Van Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimci Kurulu üyelerince gidermeye çalışıyoruz. Bunun niye gerekli olduğunu şu rakamlar ile belirtmek isterim.” Dedi.  

“145 ÜLKE ARASINDA TÜRKİYE 130’NCU SIRADA”

Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık yarısını kadınların oluşturduğuna işaret eden Takva, “Türkiye’de bu oran yüzde 49,8 Van’da ise yüzde 48,8’dir. Türkiye kadın istihdam oranı en fazla kadın istihdamı Edirne yüzde 33, en az Şırnak yüzde 6,5 Van ise yüzde 10,2 Kadın esnaf sayısı yoğunluğu bakımından en yüksek Bilecik yüzde 27,3 en düşük ise Siirt yüzde 5.4 Van yüzde 7.8 Kadın-erkek eşitliğini en iyi sağlayan ülkeler listesinin ilk üç sırasında İzlanda, Norveç ve Finlandiya var. Suriye, Pakistan ve Yemen’in listenin sonunda yer aldığı sıralamada Türkiye 145 Ülke arasında 130’ncu sırada Türkiye'de bir kadının kazandığı 1 ABD Dolarına karşılık, aynı işi yapan bir erkek 2,56 ABD doları kazanıyor. Belediye başkanlarının yüzde 1'i, Rektörlerin yüzde 6'sı, girişimcilerin yüzde 6'sı, esnafın yüzde 9'u, CEO'ların yüzde 12'si Milletvekillerinin yüzde 14'ü, istihdama dahil olanların yüzde 26'sı akademisyenlerin yüzde 36'sı kadın.” Şeklinde konuştu.

“BİRLİKTE YÜRÜNMEDİKÇE HİÇBİR MİLLET ZAFERE ULAŞAMAZ”

Kadınların ekonomik yaşama daha fazla katılmaları, kalkınma ve büyümeden daha fazla pay almaları ve aile içindeki konumlarında iyileşme sağlanması, kalkınmışlığın gerekleri arasında yer aldığına vurgu yapan Takva, “Üretim faktörleri arasında yer alan kadın iş gücünün yok sayılması ya da atıl kalması ekonomik kayba yol açacaktır. Kadınların iş gücüne dolayısıyla ekonomiye kazandırılması; tüm ülke için bir kazanç, kalkınmanın hızlandırılması ve büyümenin dengeli bir yapıya kavuşmasında da önemli bir etken olacaktır. Erkekler Kadınlarla birlikte yürümedikçe hiçbir millet zafere ulaşamaz. Tekrardan katılımcıların hepsine teşekkür ediyorum.” Dedi. Açılış konuşmalarından sonra panele geçildi. Moderatörlüğünü TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyesi Merih Eskin’in yaptığı panele TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyesi Aysel Öztelek, TOBB Van Kadın Girişimciler Kurulu Cevahir Asuman Yazmacı ve Şule Yüksel Şeker konuşmacı olarak katıldı. Sırayla söz alan panelistler öz geçmişleri hakkında kısa bilgilendirmede bulunurken, farklı işlerden ve farklı aşamalardan nasıl geçerek Türkiye’nin önemli iş kadınları arasına girdiklerini anlattı. Panel proje yarışmasında birinci olanlara ödüllerin verilmesi ile son buldu. 

Projede ilk 3'e giren proje sahipleri ise şöyle sıralandı. 
Nesrin Tataroğlu - Bahar Sarıtaş
Özlem Şahinalp ve Kadir Kaplan 
Kaynak :

http://www.vantso.org.tr/Content-Haberler-12-1568 
  
2742 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.015833.1481
Euro36.089036.2337
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret23656337
Kim Kimdir?