• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi
Van Kültürü ve Van Evleri Yaşatılmak Üzere Girişimlerde Bulunuldu!

VAN KÜLTÜRÜ VE VAN EVLERİ YAŞATILACAK

İncelemelerin ardından kameralara konuşan Vali Taşyapan, projenin Tuşba Belediyesi, DAKA ve Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından yürütüldüğüne dikkat çekerek, “Tarihimizde önemli bir yeri olan Van Evlerimizden 4 tane örneğini burada inşa ediyoruz. Burada hem turizmin canlanması hem de kültürümüzün canlanması amaçlanacak. Burası da hâkim ve yüksek bir tepe. Az önce hep beraber gezdik. Gerçekten çok güzel bir manzarası var. Van şehri ayaklarımızın altında. Van Gölüne de tamamen hâkim. İnşallah burada hem Van Kültürü hem de Van Evleri yaşatılacak. İnşaat bittiğinde işletmeciler tarafından burası işletilecek. İnsanlarımızın kullanabileceği, gidip ailecek oturabileceği bir yer olacak. Aynı zamanda Van Evleri kültürü burada öğrenilecek. Bilmeyenler buraya geldiğinde o kültürden haberdar olacak. Hem kültürümüze hizmet edecek hem de turizme hizmet edecek bir proje burası.” dedi. 

VAN EVLERİNİN SAYISI VE ORİJİNAL OLANLAR YOK DENECEK KADAR AZ

Taşyapan şöyle konuştu: “Şuanda burası üniversiteden hocamız Şahabettin Hocamızın refakatinde yürütülüyor çalışmalar. Tuşba Belediyemiz de ciddiyetle proje üzerinde duruyor. Bizde burayı yerinde görelim diye geldik. Hakikatten çok güzel bir çalışma ortaya çıkıyor. Van’a gelenlere, Van’ı bilemeyenlere ve Van Evlerini tanımak isteyenler için çok güzel bir çalışma olacak. Van Evlerinin sayısı ve orijinal olanlar yok denecek kadar az. Olanlarda biraz harabe vaziyette duruyor. İmkân olursa harabe durumda olanlardan birkaç tanesini onarıp turizme kazandırmayı düşünüyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Projenin kültüre olumlu katkı sunacağını belirten Taşyapan, “Turizm gezme, görme ve gezilip görülen yerlerin turizmini tanıma amaçlıdır. Bugün maalesef eski Van şehrimiz tamamen yıkıldığından dolayı eski Van şehrinde Van evlerini görmek çok kolay değil. Daha önce örnek evimizden bir tanesi kale çıkışına inşa edilmiş örneği var. Ayrıca bu evlerde tamamlanınca orijinaline yakın Van Evi örneğimiz artacak.” diye konuştu.


EREK, SÜPHAN VE ARTOS DAĞI ÇOK RAHAT GÖRÜLECEK

Taşyapan’ın ardından kısa bir açıklama yapan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe de katılımlardan dolayı Vali İbrahim Taşyapan’a ve diğer katılımcılara teşekkür ederek, “Van Evlerimiz inşallah 6 aya kadar her şeyi ile bitecek. Burada kalkınma ajansımıza çok teşekkür ediyoruz. İnşallah Van’ın en uğrak yeri haline getireceğiz burayı. Turistler artık Van’a geldiğinde ilk uğrayacak yer burası olacak. Bu evler bittiği zaman hem gün batımı, hem Erek Dağı, hem Süphan Dağı hem de Artos Dağını çok rahat bir şekilde görebilecek. İnşallah bittiğinde hep beraber buranın açılışını birlikte gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

ÖZGÖKÇE: 4 EVDE FARKLI ÖZELLİKTEDİR

Özgökçe’nin ardında kısa bir bilgilendirme yapan Şahabettin Öztürk ise, “Burası gerçek anlamda Van’ın en güzel yeri olarak değerlendirmek mümkündür. Doğuda Erek Dağı, Batıda Van Gölü, güneyinde Artos Dağı ve göl içerisindeki adaları burada görmek mümkündür. Van Evlerimiz bugün eski Van şehrinde tamamıyla yok olan sivil mimari örnekleri yaşatmak amacıyla yapılan bir projedir. Bu projede tespit edilen 4 prototip ev, Van geleneksel sivil mimarisinde kullanılan ev prototipleri olarak belirlendi. 4 evde farklı özelliktedir. Kullanılan malzemeler tamamıyla eskiye bağlı olarak evler yapıldı. Ayrıca 6 adet geleneksel Van dükkânlarımızda var. Bunlara bağlı olarak bir kafeterya ve 2 tane bakı terası inşa edilecek. Eminim tamamlandığında Van için önemli bir boşluğu kapatacak bir proje olacak. İnşallah Ekim ayında tamamlandığında sizlerde gelip yerinde görebileceksiniz.” şeklinde konuştu. 

KÜLTÜREL DEĞER SON DÖNEMLERDE YOK OLMA TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA

Süphan ve Erek Dağı, Van Gölü, Van Kalesi'nin aynı anda görülebildiği eşsiz manzaraya sahip Kalecik bölgesinde inşa edilen evlerde, Van kahvaltısı, Van kilimi, savatlı gümüş gibi kentin kültürel değerlerinin tanıtımına yönelik alanlar oluşturulacak. Eski Van evleri, Van Savat İşlemeciliği, Van Kilimi gibi başında Van’ı barındıran birçok kültürel değer son dönemlerde yok olma tehdidi ile karşı karşıya kalırken Kalkınma Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlattığı proje yereldeki sahiplenme ile can bulacak. Van’ın kültürel mirasını oluşturan önemli simgelerden biri olan Geleneksel Van Evleri’nin de arasında bulunduğu önemli bir kültüre sahip çıkmaya yönelik proje Tuşba Belediyesi tarafından üstlenilirken proje Van’a dair birçok değer ile hayat bulacak. Kalecik’te inşa edilecek eski Van Sokağı’nda Van’a dair birçok kültürel miras sergilenirken Van’ı Van yapan değerler turizme de katkı sunmuş olacak. Tuşba Belediyesi 1 milyon TL’yi aşkın bir proje ile hayat bulacak proje ile kültürel zenginliğin koruması adına büyük bir adım attı.

Kaynak : 

http://www.merkurhaber.com/van-evleri-kulturu-yasatilacak_d3084.html 

  
3214 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret23637927
Kim Kimdir?