• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi
Van'a 50 Milyon Dolarlık Dev AVM Açıldı..

 Van'a 50 Milyon Dolarlık Dev AVM Açıldı..


Global Yatırım Holding tarafından hayata geçirilen ve şehrin ilk  alışveriş merkezi olan Van AVM hizmete açıldı. Vanlılar, ilk gün Van AVM’ye akın etti.


Doğu’nun en büyük alışveriş merkezi VAN AVM hizmete girdi. İlk gün kapılarının açılmasıyla Vanlılar’ın akınına uğrayan Van AVM’de, hem mağazalar hem de eğlence alanları yoğun ilgi gördü.


Kamu kurumları, üniversite, özel sektör ve Sosyal Toplum Kuruluşları ile basın mensupları Van’ın ilk AVM’sinin açılışına geniş katılım sağladı. Çocuklara özel olarak hazırlanan yüz boyama, maskot, tahta bacak, canlı heykel, jonglör, maskot bando, baskılı balon dağıtımı etkinleriyle minik misafirler doyasıya eğlendi.


Açılış öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Bensel, “Çok mutluyuz. Yoğun bir çalışmanın ardından 18 ay gibi kısa bir sürede AVM’nin kapılarını açmayı başardık. Yatırımımızın sadece Van için değil tüm bölge halkı için de çok büyük anlamı olduğuna
inanıyoruz”
dedi.


Van’ın kendine has dinamikleri olduğunu vurgulayan Ayşegül Bensel, “Biz, Van’ın bu özelliğini desteklemeye, kendi enerjimizi de Van’a aşılamaya geldik. Van, üniversitesi, Sosyal Toplum Kuruluşları, yerel yönetimleri ve sahip olduğu sosyal, kültürel ve ekonomik değerlerle Doğu’nun incisi olarak anılan bir kent. Van’ın sahip olduğu değerlerin yanı sıra geleceğe yönelik potansiyelinin de ne kadar çok olduğunu gördük. Bugün, çok güzel bir birlikteliğin en önemli adımlarından birini atıyoruz” diye konuştu.


“Van AVM kent için çok önemli bir dönüm noktası olacak”

Van AVM’nin yaklaşık 50 milyon dolara mal olduğuna dikkati çeken Bensel, “Bu dev proje Vanlılar’ın en önemli istihdam kaynaklarından biri olarak da öne çıkıyor. Bugün itibariyle bine yakın Vanlı kardeşimizin burada işe başlaması bizler için çok büyük bir onur. Ümit ediyorum bu sayı ilerleyen günlerde daha da artar. Ben, bugün sadece bir açılışa değil, Van için çok önemli bir dönüm noktasına şahitlik ettiğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.


“Bölgeye muhteşem bir hareketlilik kazandıracağız”

Van’ın her yıl on binlerce turisti ağırladığını, sadece bölge halkının değil komşu ülke halklarının da kente yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Bensel şöyle devam etti:


“Van halkı İranlılar’ın bu kentin sokaklarında gezmesine, esnaftan alışveriş yapmasına, buranın sıcaklığını kendi ülkelerinde anlatmalarına alışık. Burada hayata geçirdiğimiz bu eşsiz proje sadece bir AVM olarak değil, aynı zamanda kentin en önemli yaşam merkezi olarak da öne çıkacak. Biz, projenin her zaman yaşayan, sizlerle nefes alan bir yapıya kavuşması için çok çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz. Vanlılar’ın, aileleriyle, arkadaşlarıyla, değer verdikleri tüm insanlarla bir arada olabileceği dev bir projeye imza attık. Şehrin en güzel yemek ve eğlence alanlarının yanı sıra giyimden, kozmetiğe; gıdadan, konfeksiyona kadar çok sayıda mağazayı da tek bir çatı altında kente kazandırdık. 55 bin metrekare gibi geniş kullanım alanı olan Van AVM’de 90 markayı bir araya getirdik.”


 Van AVM’de en çok çocuklar mutlu olacak

JLL Türkiye tarafından yönetim ve kiralaması yapılan VAN AVM’de çocuklar ilk gün olduğu gibi her zaman mutlu olacak. Çocuklar için sık sık organize edilecek özel etkinliklerden ilki 19-20 Aralık tarihlerinde olacak. İlk etkinlikte Keloğlan Van AVM’de çocuklarla buluşacak.


İŞTE VAN AVM İLE VAN'A GELEN O MARKALAR!

Van AVM’de Cinemaximum, Fabrika & Network, Derimod, Altın Yıldız, White&Beige, Atasun Optik, Yves Rocher, Greyder, Opmar Optik, Toyzz Shop, Flormar, Takıştır, Saat&Saat, Suwen, Gratis, Özdilek, KRC, Madama Coco, Bernardo, Sportive, Toru Entertainment, Big Yellow Taxi, Gloria Jeans, Köfteci Ramiz, Waffle Stop, Bursa Kebap Evi, Popeyes, Usta Dönerci, Polen Tantuni gibi markalar yer alacak.

 

BENSEL: ÇOK MUTLUYUZ

Açılış öncesi basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Bensel, “Çok mutluyuz. Yoğun bir çalışmanın ardından 18 ay gibi kısa bir sürede AVM’nin kapılarını açmayı başardık. Yatırımımızın sadece Van için değil tüm bölge halkı için de çok büyük anlamı olduğuna inanıyoruz” dedi. Van’ın kendine has dinamikleri olduğunu vurgulayan Ayşegül Bensel, “Biz, Van’ın bu özelliğini desteklemeye, kendi enerjimizi de Van’a aşılamaya geldik. Van, üniversitesi, Sosyal Toplum Kuruluşları, yerel yönetimleri ve sahip olduğu sosyal, kültürel ve ekonomik değerlerle Doğu’nun incisi olarak anılan bir kent, Van’ın sahip olduğu değerlerin yanı sıra geleceğe yönelik potansiyelinin de ne kadar çok olduğunu gördük. Bugün, çok güzel bir birlikteliğin en önemli adımlarından birini atıyoruz” diye konuştu.

 

“ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

Van AVM’nin yaklaşık 50 milyon dolara mal olduğuna dikkati çeken Bensel, “Bu dev proje Vanlıların en önemli istihdam kaynaklarından biri olarak da öne çıkıyor. Bugün itibariyle bine yakın Vanlı kardeşimizin burada işe başlaması bizler için çok büyük bir onur. Ümit ediyorum bu sayı ilerleyen günlerde daha da artar. Ben, bugün sadece bir açılışa değil, Van için çok önemli bir dönüm noktasına şahitlik ettiğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

BENSEL: BÖLGEYE HAREKETLİLİK KAZANDIRACAĞIZ

Van’ın her yıl on binlerce turisti ağırladığını, sadece bölge halkının değil komşu ülke halklarının da kente yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Bensel şöyle devam etti: “Van halkı İranlılar’ın bu kentin sokaklarında gezmesine, esnaftan alışveriş yapmasına, buranın sıcaklığını kendi ülkelerinde anlatmalarına alışık. Burada hayata geçirdiğimiz bu eşsiz proje sadece bir AVM olarak değil, aynı zamanda kentin en önemli yaşam merkezi olarak da öne çıkacak. Biz, projenin her zaman yaşayan, sizlerle nefes alan bir yapıya kavuşması için çok çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz. Vanlılar’ın, aileleriyle, arkadaşlarıyla, değer verdikleri tüm insanlarla bir arada olabileceği dev bir projeye imza attık. Şehrin en güzel yemek ve eğlence alanlarının yanı sıra giyimden, kozmetiğe; gıdadan, konfeksiyona kadar çok sayıda mağazayı da tek bir çatı altında kente kazandırdık. 55 bin metrekare gibi geniş kullanım alanı olan Van AVM’de 90 markayı bir araya getirdik. JLL Türkiye tarafından yönetim ve kiralaması yapılan VAN AVM’de çocuklar ilk gün olduğu gibi her zaman mutlu olacak. Çocuklar için sık sık organize edilecek özel etkinliklerden ilki 19-20 Aralık tarihlerinde olacak. İlk etkinlikte Keloğlan Van AVM’de çocuklarla buluşacak.”

 

TAKVA: ARTIK BİZİMDE AVM’MİZ VAR

Toplantıda konuşan Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva bugüne kadar kentte bir AVM olmadığını ancak bundan sonra ketin güzel bir AVM olacağını ifade etti. Takva, “Göreve geldiğimiz günden bu yana ve Avm’nin yapılması öncesinde yaşanan sorunları çok iyi biliyoruz. O dönemde Global Holding bu sorunu çözmek için bizde çaba sarf ettik. Bu yatırımın Van’da yapılması için hiçbir engel olmadığını ve Van için bu AVM’nin yapılması gerektiğini söylemiştik. Bunun için meclis kararı da almıştık. Kısa bir sürede 1 yıllık bir sürecin ardından bugün Van AVM’nin kapıları açılıyor. Buda gurur verici bir durumdur. Bu tür AVM’ler her zaman kent için büyük bir dinamizm sahip oluyor. AVM’leri eleştirenler ve karşı duranlar var ancak bizim ülkemizde AVM’ler alışverişlerde ayrılmaz bir parça olmuş durumda. Dolayısıyla bu kentler için büyük önem arz ediyor. Hatta biz yatırım yapıldığı zaman, bir kente gidildiği zaman AVM var mı diye çok soruluyor. Bize de bu çok soruldu. Bugüne kadar negatif olan cevaplarımız artık pozitife dönüyor. Artık bizde AVM’mizi rahatlıkla söyleyebileceğiz. Bu yatırım Global Holding için bir ilk ama ben diğer potansiyellerde de yine kent yatırım yapacaklarına inanıyorum.”

 

BENSEL: AÇILIŞLA GEREKLİ YERLERE MESAJ VERDİK

Yapılan açıklamaların ardından Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Bensel basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ‘Çatışmalı sürece rağmen Van’da yatırım yaptınız diğer yatırımcılara bir mesajınız var mı?’ sorusuna cevap veren Besnel, “Yazılı ya da sözlü olarak bir mesaj vermeye gerek yok. Bugün AVM’mizin açılışını yapacağız ve sizde çok iyi bir şekilde göreceksiniz 13 ayda AVM’mizi açmış olacağız. Biz bu kadar kısa bir sürede AVM’yi bitirdik. Bir sorun olsaydı zaten biz AVM’yi tamamlayamaz ve bugün açılışını yapamazdık. Van halkı da bu yatırımı çok bekliyor ve istiyorduk. Van halkı bu konuda bize çok yardımcı oldular. Vereceğimiz mesaj konusuna gelecek olursak, bugün açacağımız AVM’miz ile birlikte gerekli yatırımcılara, gerekli mesajları vereceğiz. Bunun bir örnek olacağını düşünüyoruz.

 

“VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTMAYA HAZIRIZ”

Bensel, ‘Van AVM için alınana arsa için belediyeye park ve yeşil alan sözü verildi. Bu konuda ne aşamadasınız, bununla ilgili bir çalışma yaptınız mı?’ sorusuna, “Bizim sözümüz sözdür. Belediye’ye yeşil alan sözümüz var bu konuda belediye ile görüştük. Bize ne zaman yer gösterilse, biz yeşil alanı hemen yapmaya hazırız. Bu konuda bir şüpheniz olmasın biz yeşil alan için verdiğimiz sözü tutmaya hazırız. Ancak şu ana kadar bize bir yer gösterilmedi.” Cevabını verdi.

 

BENSEL: OTEL PROJESİ DE OLUR

‘Van AVM ile birlikte yapılması planlanan otellin son durumu ne oldu, Global Holding olarak bu proje askıya mı alındı? Ya da ne zaman yapılması planlanıyor?’ sorusuna cevap veren Bensel, “Yaptığımız proje içerisinde bir otel projesi de vardı. Bu konuda belediye ile bir sorunumuz yok. Yapısı itibariyle oraya şimdi bir otel yerleştirmek AVM’nin küçülmesine neden olacaktı. AVM biraz daha küçülseydi, bizim bildiğimiz anlamda bir AVM yerine bir pasaja dönüşecekti. Bizde burada ilk olduğu için güzel bir AVM yapmak istedik. Bu yüzden sahayı bu şekilde kullanmak istedik. Otel yatırımı olmaz mı? Elbette ki otel için arsa bulunması halinde otel yatırımı da olur.” Dedi.

 

KAYA: BAŞTA YANLIŞ YAPTIK

Van AVM açılışının ardından AVM’den ayrılan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya AVM ile ilgili şu ifadelere yer verdi: “Van AVM’miz öncelikle tüm halkımıza ve kentimize hayırlı uğurlu olsun. Uzun uğraşlardan sonra Global Holding tarafından Van AVM Van’da açıldı. Global Holding bu yatırımı yapmak için çok büyük bir çaba sarf etti. Belki başta hepimizin engel çıkardık ama sonrasında hepimiz sahip çıktı ve bu işi düzeltmek için olağanüstü bir çaba sarf ettik. Gecikmiş bir çalışma oldu. Bu Global Holding’den kaynaklı değildi. Kent olarak bizden kaynaklıydı. Başta yanlış atılan adımlardan dolayı 2009-2010 yıllında açılması planlanan AVM ne yazık ki bu seneye kaldı. Biz bu anlamda Global Holdinge azimlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Kendileri bırakıp gitmediler ve sahip çıktılar. Özellikle bu bölgede yapılması çok daha büyük anlam ifade ediyor. AVM kelimesi geçtiği günden bu güne kadar yatırımcılara büyük bir yol açtı ve yatırımların yapılmasına öncülük olacaktır. Bizde bu konuda her zaman kendilerinin yanında olacağız.”

 

DÜNDEN BUGÜNE VAN AVM SERÜVENİ…

 

Global Holding 2008 yılında Van’da bir AVM ve Otel yapacağı projeyi gündeme getirerek Belediye Garajı için görüşmelere başlamıştı. Ak Parti Belediyesi döneminde toplamda 16 milyon 30 bin TL gibi bir bedelle Türkiye’nin önde gelen yatırım firmalarından Global Yatırım Holding A.Ş.’ye satılmıştı. Fakat Van Belediyesi BDP'li eski belediye meclis üyelerinden Zeki Yıldız, Cevdet Altındağ ve Halit Hanay; Van Belediye Meclis'i kararıyla Global'in patronu Mehmet Kutman'a Şubat 2008'de ihale yoluyla satılan 16 bin 611 metrekarelik arsanın park ve yeşil alan olan 6 bin metrekarelik kısmının diğer kısmıyla birleştirilerek satılmasına ilişkin yürütmenin durdurulması istemiyle Ağustos 2008'de dava açtı. Bunun üzerine itirazları inceleyen Van 1'nci İdare Mahkemesi, 07.07.2010 tarihinde aldığı 2010/1110 sayılı kararıyla, Van Belediye Meclisi kararıyla Mehmet Kutman'a satılan garajın içinde bulunduğu 16 bin 611 metrekare arsanın, 6 bin metrekaresinin imar planında yeşil alan olarak gözükmesine rağmen, taşınmazın diğer kısmıyla birleştirilerek satılmasının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle satışının durdurulmasına karar verdi. Yerel mahkeminin ardında Yargıtay’ın da kararı ile satış resmen iptal olmuştu. Buna rağmen çabalarından vazgeçmeyen Global, 2 dönem boyunca Van Belediyesi ile görüşmüş ve arsanın satışı konusunda anlaşma yoluna varmıştı. Arsa sorunu 2013 yılı gibi çözülen o alan için Global çalışmaları başlatarak 18 ay içinde AVM projesini hayata geçirdi.

 

 

 

 
Kaynak: medyavan
http://www.medyavan.com/haber-15100-global_yatirimdan_vana_50_milyon_dolarlik_yatirim.html

  
4083 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.304532.4339
Euro34.423434.5613
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret23636795
Kim Kimdir?