• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi
TRT Sanatçıları 'Van İçin Çal' Projesinde Buluştu
TRT Sanatçıları 'Van İçin Çal' Projesinde BuluştuVan’ın tarihi ve turistik mekanlarının tanıtılması için TRT sanatçılarından oluşan ekip Van türkülerini seslendirerek tanıtıma katkı sundu.

6-077.jpg


Van Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu çalışma kapsamında 7 Van türküsü seslendirilirken, hazırlanan plağın tanıtıma büyük bir katkı sunacağı belirtildi. Van müzik camiasından 78 kişinin görev aldığı ‘Van İçin Çal’ çalışmasında TRT’nin 5 ünlü sanatçısı da büyük destek sundu. Bizim eller ne güzel eller, Ali Paşa ağıtı, İskele’den çıktı devenin ucu (Uzun hava), Yeni hamamın üstüyem, Ay dilberê (Kürtçe), Kalkın durnam kalkın Van’dan sökülün (Uzun hava), Giderem Van’a doğri türküleri seslendirilirken, çekimlerin 80 ayrı mekanda gerçekleştirildi. 


Konu ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, “Projenin bir ayağı Van türkülerini seslendirmekse, diğer ayağı Van’ın görsel unsurlarının bir bütünlük içinde ve akıcı bir biçimde sunmaktı. Bu bağlamda Van’ın özelliklerini taşıyan 80 ayrı mekânda çekimler yapıldı. Van’ın tanıtımında başka bir yöntem ortaya konması hedeflenmişti. Bu çalışma yürütülürken Van ile ilgili bir gerçek de ortaya çıktı. 80 ayrı kare çekilmesine rağmen bir o kadar karenin de eksik kaldığı gerçeğiydi. Van’ın ne kadar zengin değerlere sahip bir il olduğunu ortaya koyması açısından gurur vericidir. Projede görev alan 78 sanatçı Van’daki müzik ortamlarının tümünden temsilci bulunduracak şekilde seçildi. Müzik eğitimi veren bölümlerde okuyan öğrencilerinden, amatör müzisyenlere, müzik öğretmenlerinden musiki derneklerine, mahalli sanatçılardan profesyonel sanatçılara kadar her camiadan ses ve saz sanatçıları görev almıştır. Bu kadar kişinin karşılıksız biçimde emeklerini ve birikimlerini ortaya koyduğu bu projenin yakın ve uzak faydaları olacaktır. Yakın zamanda Van’ı ulusal gündeme taşıyacak olması ve Van’ın bu gününün bir anlamda belgelenmesi özelliği taşıması bu projeyi daha özel bir noktaya taşımaktadır. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak böyle güzel bir çalışmada bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaklaşık bir yıldır süren çalışmaların sonunda seslendirilen türküler bir albümde toplanarak satışa sunulacaktır. TRT sanatçılarımız başta olmak üzere, proje koordinatörü ve yürütücüsü M. Murat Oto’ya ve proje teknik sorumlusu ve yönetmeni Cahit Engin’e ve emeklerini bizden esirgemeyen, projemizin her aşamasında yardımcı olan herkese gönülden teşekkür ederim” dedi.

3-267.jpg

4-206.jpg

5-133.jpg

 

7-050.jpg

8-044.jpg

  
4459 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.015833.1481
Euro36.089036.2337
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam121
Toplam Ziyaret23656343
Kim Kimdir?