• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi
Van'da Otlu Peynir Fiyatları El Yakıyor

Van'da Otlu Peynir Fiyatları El Yakıyor


Van’da kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi otlu peyniri İstanbul’dan gelen bazı tüccarların toplu satın almaları sebebiyle ürün azlığından fiyatların yükseldiği belirlenirken, İstanbul Fatih ilçesinde otlu peynirin Van’a oranla daha ucuza satıldığı ileri sürüldü.


Van
ve çevresinde üretilen ve içine katılan çeşitli otlarla meşhur olan otlu peynir azlığından dolayı fiyatların artması sonucu peynire olan talebin de azaldığı bildirildi.

 

İlkbahar aylarından başlayan ve yaz sonuna kadar yoğun bir üretim yapılan, yöre insanının kışlık ihtiyacını toplu olarak temin edip sakladığı otlu peynir, piyasasında geçmiş yıllara oranla daha az bir hareketlilik yaşanıyor. Van’da kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi otlu peynirin fiyatındaki yükseliş durmuyor. Bu yılki yoğun yağışlara rağmen üretimin beklenen düzeyde olmaması yüzünden peynir fiyatları artarken, buna paralel olarak da talep azaldı. Sezonun ortasında olunmasına rağmen kilogram fiyatı 15 liraya kadar çıkan peynir satıcıları, işlerinin umdukları gibi olmamasından şikayetçi. En büyük sıkıntılardan birisinin de tüccarların Van’da tonlarca peynir alması esnafı da vatandaşı da zor durumda bırakıyor.


“İSTANBUL FATİH’TE OTLU PEYNİR DAHA UCUZ”
Van Peynirciler Çarşısı'ndan satıcılık yapan Apaydın Şarküteri sahibi Rüstem Apaydın, otlu peynirin fiyatının yükselmesinin bir çok nedeni bulunduğunu belirtti. Kış sezonunun uzun sürmesinden dolayı hayvanların otlamaya çıkamadığını ifade eden Apaydın, “Bir diğer husus ise bazı tüccarların İstanbul’dan gelip burada köylü vatandaştan peyniri toplu olarak almasıdır. Aldıkları peynirleri soğuk hava deposunda saklayarak, kış aylarında iki katı fiyatına satıyorlar. Bir bölümünü ise Fatih Kadınlar Pazarı’nda satışa sunuyorlar. Geçtiğimiz yaz 8-10 TL olan otlu peynirimiz bugün 15 TL’dir. Kış aylarında bu fiyat 25 TL olacaktır” dedi.

 


“KÖYLÜLERİMİZİN BUNA FIRSAT VERMEMELERİNİ İSTİYORUZ”
Aynı dertten yakınan Sadıklar Süt Ürünleri işyerinin sahibi Tuncer Bilici de meslektaşlarının söylediklerinin yerinde tespitler olduğunu ifade ederek, “Şuan küp peynirin fiyatı 25 TL, ama yeni peynir ise 15 TL’dir. Üretim döneminde peynirin bu denli pahalı olması kışın bu rakamı 25-30 TL’ye çıkmasına sebep olacaktır. Tüccarlar burada bağlantılarını kurarak, bizzat köylüden topluca peynir almaktadır. Bunu öyle birkaç tonla geçiştirmiyorlar. Yüzlerce ton otlu peynir alarak İstanbul’a götürmektedirler. Gerekli muhafazayı yaparak kış aylarında yüksek rakamlara satmaktadırlar. Köylülerimizin buna imkan vermemelerini bekliyoruz. Bu durum böyle sürdüğü sürece otlu peynirimizin fiyatı daha da yükseklere çıkacaktır” ifadelerinde bulundular. 

Kaynak : gazetevan

  
4036 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret23650052
Kim Kimdir?