• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi
Akdamar Kilisesi USESCO Dünya Mirası Listesine Aday

Akdamar Kilisesi Dünya Mirası Listesine Giriyor

Van Gölü’nde bulunan ve adayla aynı adı taşıyan Akdamar Kilisesi’nin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için başvuru yapıldı. Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Akdamar Kilisesi’nin dünya miras listesine girmesi için 10 kriterden 6′sını taşıdığını söyledi.
Akdamar Kilisesi Dünya Mirası Listesine Giriyor

Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından 2005 yılında restore edildikten sonra 2007 yılında uluslararası törenle açılan ve yılda bir kez ayin izni çıkan Akdamar Kilisesi için Van Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için başvuruda bulundu. İlkbahar aylarında bedem ağaçlarının süslediği, yazın yerli ve yabancı tatilcilerin ziyaret ettiği Akdamar Adası’nda bulunan kilise için açıklamalarda bulunan Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, başvurularını bu ayın başlarında yaptıklarını söyledi.

Yapılan başvuru sonunda Akdamar Kilisesi’nin Dünya Miras listesine alınması için 10 kriterden 6′sını taşıdığını belirten Aktuğ, “Akdamar Kilisemizin önce Dünya Miras Listesi’nin geçici listesine kabul ediliyor. Daha sonra 175 ülkenin üye olduğu UNESCO’nun 21 ülke temsilcisi tarafından listeye alınan bu değerler ölçülüp biçiliyor ve netice itibariyle listeye girecekler kararlaştırılıyor. Bizim yapmış olduğumuz mürcaat neticesinde 10 kriterin 6 sını taşıyan Akdamar Kilisemizin mutlak suretle Dünya Miras Listesine geçmesi mümkün olacak. Zannediyorum 2014 yılı içerisinde geçici listeye kabulü gerçekleşecek. Dünya Miras Listesi’ne girmesi için 10 kriterden birini taşıması yeterli oluyor. Akdamar Kilisesi 6 kriteri taşıyor” diye konuştu. – Van

 


  
6136 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam311
Toplam Ziyaret23646236
Kim Kimdir?