• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi
Van Kahvaltısı 51 bin 793 kişi ile Guinness Rekorlar Kitabı'na Girdi
Van Kahvaltısı 51 bin 793 kişi ile Guinness Rekorlar Kitabı'na Girdi


Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası organizasyonu Van Kalesinin yanında bulunan Atatürk Kültür Parkı, Newroz alanında kuruldu

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VAN TSO) öncülüğünde Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı başta olmak üzere birçok kurum, sivil toplum kuruluşunun destek verdiği ‘Dünyanın En Kalabalık Van Kahvaltısı’ rekor denemesi için vatandaşlar saat 07.00 sıralarında turnikelerden geçerek tek tek alana alındı.

 

Van Kalesi’nin yanındaki Atatürk Kültür Parkı’nda saat 09.00’dan itibaren başlayan rekor denemesi için Guinness Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici tarafından tutanaklar tutularak kayıtlar tutuldu.

Horon ve halk oyunları gösterilerinin de yapıldığı kahvaltı programına beraberindeki AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik ile birlikte katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, emeği geçenlere teşekkür ederek, “Van, Doğu Anadolu’nun yükselen yıldızıdır. Kalkınma odağıdır. Van’ın çok güzel değerleri var. Biz bu değerleri barış ve huzur ortamında halkımızın refahına dönüştürmek istiyoruz. Van kahvaltısını artık tüm dünya bilecek, bütün dünyayı artık Van’da misafir etmek istiyoruz. Etnik yapısı ne olursa olsun, mezhebi, dini ne olursa olsun, siyasi görüşü ne olursa olsun, herkes birlikte Van’a sahip çıkıyor. Tekrar hayırlı olsun” diye konuştu.

Bakan Yılmaz, yaptığı konuşmanın ardından beraberindekilerle birlikte alandan ayrılırken, kahvaltı programı ise müzik etkinliğiyle devam etti.

Guinness Van Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici, 2011 yılından beri rekor kırılmadığını belirterek, “Bu rekor 18 bin 941 kişiyle Amerika'ya  aitti. Amerika için üzülüyorum, çünkü Van’a hayırlı uğurlu olsun. Yeni bir dünya rekoru. Van 51 bin 793 kişi ile rekoru kırdı” dedi.2-056.jpg

3-073.jpg

4-065.jpg

 
Kahvaltının ikinci ayağı İstanbul oldu


Guinness Dünya Rekoru denemesi için 1 Haziran 2014 günü Van Kahvaltısı ile kırmak için başlatılan rekor denemesinin tanıtım hazırlıkları sürüyor.


Önder ALTINAL – Şehrivan İSTANBUL


Van Kahvaltısının rekor denemesinin tanıtım hazırlıklarının ikinci durağı İstanbul oldu.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantıda Van kahvaltısı masaya yatırıldı. İstanbul Ticaret Odası’nda yapılan toplantıya; Van Vali Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban, Van BDP Milletvekili Nazmi Gür, Van AKP Milletvekili Mustafa Bilici, İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, Van OSB yönetim kurulu başkanı Necmettin Çok, Van Serbest Muhasebeciler Mali Müşavir Odası Başkanı İbrahim Şahin, Van YYÜ Rektörü Peyyami Battal, İstanbul Ticaret Odası yönetim kurulu üyesi İbrahim Çağlar, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, Van Denizi Turizm Derneği Başkanı Umut Akay, sektör başkanları, üst düzey protokol üyeleri, İstanbul turizm acenteleri temsilcileri, tur operatörleri, Van Vakfı Başkanı Müjdat Çelik, İstanbul’da bulunan Vanlı iş adamları, Vanlı otel sahiplerinin yanı sıra 50’e yakın Türk ve yabancı yazar, gazeteci, televizyon kuruluşu ve radyo temsileri katıldı. Proje Başkanı ve Van TSO Genel Sekreteri Ramazan Temizer, Rescate Otelleri Danışmanı ve Proje Koordinatörü Şule Gökırmak, Rekor Danışmanı Prof. Dr. Orhan Kural ve Aydın Türkgücü, Proje PR Danışmanı Derya Duysak da hazır bulunduğu toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

DOĞAN: ASIL HEDEFİMİZ BARIŞ SOFRASI

Toplantıda ilk sözü alan Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Amerika’ya ait olan 18 bin 941 kişilik dünyanın en kalabalık kahvaltı rekorunu 1 Haziran 2014 günü Van Kahvaltısı ile kırmak için yapılan çalışmalara değinerek rekor denemesinin Van için taşıdığı öneme vurgu yaptı. Vali Doğan, “Bugün İstanbul Ticaret Odası’nın güzel ev sahipliğinde 1 Haziran’da yapacağımız Van kahvaltısı daveti için huzurlarınızdayız. Asıl olarak bu projenin Van’ın ve Türkiye’nin marka değerine katkı sağlamak gibi bir hedefi var. Ancak altını çizmemiz gereken bir mesele de çözüm süreci ile birlikte Van’ın değişimidir. Bizlerde bu değişimi dünyaya duyurmak istiyoruz. İlk hedef barıştır. Bu projenin barış sofrası olduğunu belirtmek isterim. Bizler burada Van’daki kurum ve kuruluşlar olarak bulunuyoruz. Bu kuruluşlarında tek hedefi farklı renklere sahip olmalarına rağmen bir arada bulunmak ve Van yararına çalışmaktır. Bu hedef daha güzel bir Van hedefidir. Ben bugün bizlere destek veren İstanbul Ticaret Odasına ve bizleri yalnız bırakmayan tüm basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Tüm İstanbul’u da ayrıca Haziran 1’deki kahvaltımıza davet ediyoruz” sözlerine yer verdi.

ERKESİM: HEP BERABER NİCE BAŞARILARA

Daha sonra söz hakkı alan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim ise, “İstanbul Türkiye’dir. Bu yüzden hepimiz bir arada bu proje ve bundan sonra ki projeler için inşallah bir arada oluruz” dedi. Erkesim şu sözlere yer verdi: “Öncelikle İstanbul Ticaret Odasını tercih ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu bizim için gurur meselesidir. Çünkü İstanbul demek Türkiye demektir. Aramızda İstanbul’da, Van’dan ve Türkiye’nin 81 bir ilinde insanlarımız burada bulunmaktadırlar. Dolayısıyla İstanbul demek sizler demektir, Van demektir, Erzincan demektir, Kayseri, Ankara demektir. Yapılan bu proje çok önemli ve anlamlı bir projedir. İnşallah hep beraber bu proje için elimizden gelenin en iyisini yaparız ve başarı elde ederiz. Bu sadece Van’ın değil Türkiye’nin kazancı olur. İnşallah bunun gibi daha birçok projede yine hep beraber oluruz ve başarılar elde ederiz. Emeği geçenleri tebrik eder ve başarılarınızın devamını dilerim hepiniz hoş geldiniz.”

ÇOBAN’DAN AÇIK DAVET

Sonrasında söz hakkı alan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çoban ise Van’ın doğal ve kültürel zenginlikleri, turizm boyutu, Van kahvaltısının yerel ve ulusal marka değerine vurgu yaparak, 1 Haziran 2014 Pazar günü Van Kalesi yanında yer alan Atatürk Kültür Parkı içerisinde kurulacak olan masalarda 1 saatlik süre içerisinde 30 bin haşlanmış yumurta, 1 ton otlu peynir, 1,5 ton yöreye ait bal ve Van'a ait 20 tür yöresel kahvaltılıkların sunulacağı, en az 20 bin kişinin katılacağı Van Kahvaltısı Guinness Dünya Rekoru denemesi ve sonrasında düzenlenecek konser ve çeşitli yarışmaların ayrıntılarına değinerek rekor denemesine Dünya ve Türkiye’den katılmak isteyenlere açık davette bulundu.

ÇOBAN: TUŞBA'YA YOLCULUK, SEVDAYA YOLCULUKTUR

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban kahvaltı rekorunu Van tarihi açısından önemli bir çıkış olarak gördüklerini belirten Çoban, bunun için önemli bir ortaklaşmanın yaşandığını belirtti. Van’ın tarihin en köklü medeniyetlerinin buluşmasına tanıklık ettiğini ve o köklü tarih üzerinde büyük insanlık değerlerini buluşturan bir kent olduğunu belirten Çoban, Van’ın tarihi ve medeniyetleriyle dünyanın yitik hazinesi olduğunu söyledi. Van’ın Denizi, dağı, lalesi, sümbülü, kalesi, Akdamar’ı, Yedikilise'si ve derin tarihi ile adeta bir renk ve kültür cümbüşü sunduğunu aktaran Çoban, 3000 yıllık medeniyetin başkenti olan Van'a yani Tuşba'ya yapılan her yolculuğun aslında bir sevdaya yolculuğu andırdığını belirtti.

“VAN KAHVALTISINI TESCİLLEMENİN ZAMANIDIR”

Tuşba kentinin 79 tanrı ve tanrıçanın tüm yaşanmışlıklarına tanıklık etmiş kadim bir kent olduğunu ifade eden Çoban, “Dillerin, dinlerin ve medeniyetlerin bu derin tecrübeleri ve kalıntıları üzerine kurulu Van; aynı zamanda halkların kardeşlik beşiğidir de. Kentimiz Van; tarihin en köklü medeniyetlerinin buluşmasına tanıklık etmiş ve o köklü tarih üzerinde büyük insanlık değerlerini buluşturmuş bir kenttir. Avrupa, Asya ve Ortadoğu’nun kapı noktasında yer alan kentimiz aynı zamanda tarih ve medeniyetlerin buluştuğu bir kenttir. Turizm ve kültürel potansiyel açısından ülkemizin en zengin illeri arasında yer alan kentimiz, bugüne kadar yitik bir hazine gibi duruyor. Kültür, Arkeolojik ve İnanç Turizmi ile çok önemli bir noktada yer alan kentimizin tüm bu değerlerini açığa çıkaramadık. Geçmişte büyük çabalar olsa da kentimizin turizmi açısından istenilen noktaya gelinemedi. Bugün belki de ilk kez tüm kurumlarımız, kentimizi Dünya'da hak ettiği noktaya taşıma ortaklaşması yaşıyoruz. Van'da düzenleyeceğimiz 'Dünyanın en kalabalık kahvaltı rekoru' ise işte bu ortaklaşmamızın ilk ve önemli bir adımıdır. Dünya'nın sayılı kahvaltıları arasında belki de ilk sırada yer alan Van Kahvaltısı'nı tüm dünyaya tanıtmak ve tescillemenin zamanı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

ÇOBAN: BARIŞIN SOFRASINDA BİR ARADA OLMAYA OLALIM

Yıllar önce yapmaları gerekeni bugün yaptıklarını söyleyen Çoban, “Hiçbir siyasi ve kurum ayrımı yapmadan, kentimizin geleceği için çok önemli gördüğümüz bu rekoru hep birlikte başarmak istiyoruz. Van halkı bu rekoru kırarken, tüm Van sevdalılarını, dostlarımızı ve halklarımızı hem bu an'a şahitlik etmek hem de barışın sofrasında bir arada olmaya çağırıyoruz. Bu sofranın dostluğumuza, birlikte yaşama irademize ve kardeşliğimize büyük bir katkı sunacağına inanıyoruz. Biz sabahın ışıklarıyla tüm dünyaya yeni bir kapı açıyoruz. Diliyoruz ki, tüm dostlarımız ve Van sevdalıları da yanımızda olsunlar. Üstat Cemal Sürreya'nın "Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı" sözüne ek olarak bizde diyoruz ki, ‘Van kahvaltısının mutlulukla kesinlikle bir ilgisi var’ Bu nedenle hepinizi bu mutluluğa ortak olmaya davet ediyoruz” dedi.

“AYNI SOFRAYI PAYLAŞMAK BARIŞTIR”

Çoban son olarak “Bu sofra; kardeşliğimizin, dostluğumuzun, birlikte yaşama duruşumuzun ve kentimizin geleceğinin kurulacağı sofradır. Kentimiz ve halkımızın sizleri büyük bir misafirperverlik örneği ile karşılayacağına dair hiçbir şüpheniz olmasın. Aynı sofrayı paylaşmak barıştır, eşitliktir, dostluktur. Aynı sofrada oturmak kucaklaşmanın ve paylaşmanın adıdır. Hiç şüphemiz yok ki, paylaştıkça ve bölüştükçe bir ekmeği 'başarmışız' demektir. Dostlarımıza çağrımızdır, gelin bu dost sofrasında güne birlikte merhaba diyelim” diyerek konuşmasını tamamladı. Açıklamanın ardında konuklara çeşitli hediyeler verildi.

Basın toplantısına ayrıca İstanbul’dan İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, Turizm sektöründen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, Anadolu Turizm İşletmeciler Derneği (ATID) Başkanı Seçim Aydın, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TASFED) Başkanı Yalçın Manav’ın yanı sıra ve sanat dünyasından bazı ünlü isimlerinde katıldı.


Kaynak : www.sehrivangazetesi.com/haber-10494-kahvaltinin_ikinci_ayagi_istanbul_oldu.htmlDİĞER HABER KAYNAĞI

Van kahvaltısı 20 bin kişiyle Guiness Rekorlar Kitabına girecek

Kahvaltısıyla meşhur olan Van, dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası rekorunu kırmak için harekete geçti.


Rekoru kırmak için Guinness Türkiye Temsilciliğine başvurduklarını açıklayan Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necdet Takva, "Bu rekoru 20 bin kişiyle 1 Haziran 2014 tarihinde kırmayı düşünüyoruz. Hazırlıklarımız başladı." dedi.

Van Ticaret Ve Sanayi Odası (TSO), kahvaltısıyla meşhur Van'da "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekorunu kırmak için Guinness Türkiye Temsilciliği'ne başvurdu. Guinness Türkiye Temsilciliği ile yaptıkları görüşme yaptıklarını söyleyen Van TSO Başkanı Necdet Takva, 'Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası' kategorisinde yarışma konusunda ortak karara vardıklarını belirtti. Daha önce en uzun sofrayı kurmak istediklerini söyleyen Takva, "Onlarla görüştük en uzun kahvaltı sofrasını tasarlayamayacaklarını söylediler. Bunu en kalabalık sofraya dönüştürdük. Bunun için en ideal olan yerinde Van Kalesi arkasındaki Kültür Parkı'nda olacağını kararlaştırdık. Kültür Parkı'nda 20 bin kişinin katılımıyla yapacağımız organizasyon için 600 kişilik bir güvenliğe ihtiyacımız olacak. Toplam bir saatlik giriş belirlediler. Havadan, hem de karadan kameralarla tespitler yapılacak. Başvurumuzu yaptık fakat bu herkesin ortak bir projesi olacak. Herkesten destek bekliyoruz. Rekor şuanda 19 bin 480 kişiyle Amerika'da. Umarım çok güzel bir organizasyonla bu rekoru kırarız. Bunun için de herkesten destek bekliyoruz." diye konuştu.
Van Kahvaltısı Markalaşıyor
Kahvaltıya gelecek konuklara kutular içinde park girişinde Van kahvaltısını vereceklerini de anlatan Takva, "Rekor denemesinden önce Putin, Merkel, Obama gibi dünyanın önemli liderlerine de Van Kahvaltısı paketi göndereceğiz. Tabii ki Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanına da göndereceğiz. Rekor denemesini 1 Haziran'da yapmamızın nedeni ise aynı tarihlerde İnci Kefali'nin muhteşem göçünün olması. Rekor denemesine gelenler dünyada sadece 2 yerde görülebilen bu muhteşem görsel şöleni izlemelerini istiyoruz. Rekor denemesi Şölen havasında geçecek. 7 bölgeden 7 folklor ekibini de Van'a davet edeceğiz." şeklinde konuştu.
Haber Kaynağı: CİHAN
Etiket : Van Kahvaltisi  Van Giness, Van Kahvalitisi 

  
10530 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.119632.2483
Euro34.816934.9564
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret23645137
Kim Kimdir?