• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi
Van'da 3'lü dışişleri bakanları zirvesi

Bakan Davutoğlu Van'da Üçlü Zirve Yaptı - Van Haber

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Süleyman Şah Türbesi'nin uluslararası hukuk çerçevesinde Türkiye toprağı olduğunu vurgulayarak," Şu anda herhangi bir risk yok. Orada Türkiye her türlü tedbiri alma hakkına sahiptir. Dolayısıyla güvenliği için her türlü tedbiri alma hakkına sahibiz. Her türlü saldırı karşılık bulur. Türkiye hiçbir tereddüt göstermeden koruyacak. Toprağımızın güvenliği için her türlü ihtimali göz önünde bulunduruyoruz.." dedi.

15 Mart 2014

Davutoğlu: Süleyman Şah Türbesi ile ilgili her türlü saldırı karşılık bulur


BAKANLAR VAN GÖLÜ SAHİLİNDE


Van'a dün sabah saatlerinde özel uçakla gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İran ve Azerbaycan mevkidaşlarıyla bir otelde bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammad Yarof, ilk olarak üçlü bir zirve gerçekleştirdi. Üç bakan daha sonra basının karşısına geçti.

İlk olarak konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 2014-2016 yılı eylem planını masaya yatırdıklarını belirterek,"İran ve Azerbaycan'la köklü ilişkilerimiz var. Son üç yılda bu ilişkilerimizi daha da ileri taşıdık. Ulaşım, enerji, kültürel, siyasi konularda mutabık kaldık. Aramızdaki sınırların kalkmasını ve dostlukların geliştirilmesi için gönüllerin açık olmasını istiyoruz. Güney Kafkasya ve Ortadoğu'da yaşanan sorular var. Toprak bütünlüğü etrafında karşılıklı saygı esası çerçevesinde bölgesel barış ortamını sağlamayı amaçlıyoruz." dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammad Yarof, Azerbaycan topraklarında bulunan Ermeni askerlerinin en kısa sürede çıkmasını istedi. Bunun Azerbaycan'ın ve bölgenin gerek güvenlik gerek ekonomik açıdan rahatlamasını sağlayacağını söyledi. Daha sonra konuşan İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif, İran'da çok mutlu olduklarını belirterek, "Çünkü bizim Türkiye ile aramızda 280 kilometre bir sınırımız var. Bir hafta sonra Nevruz'u kutlayacağız. Nevruz bizim kültürel mirasımızdır." diye konuştu.

Dışişleri bakanının önemli konularda istişare yaptığını anlatan İran Dışişleri Bakanı Javad Zarif, "Üç bakan olarak önemli konularda istişare yaptık. 3 yıllık eylem planı hazırlandığı için çok mutluyuz. Bunları takip edip eyleme dönüştürekek üç ülkeyi birbirne bağlayan alanda bunları geliştireceğiz." şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Kırım Parlamentosu'nun bağımsızlık ilanı kararıyla ilgili yöneltilen soruya yanıt veren Davutoğlu, “Kırım konusunda yoğun bir diplomasi yürütülüyor. BM gelen sekreteriyle konuyu ele aldık. Görüşmeler yaptık, kaygı verici bir durum. Biz en başından itibaren ilkeli bir politika takip ettik. Kırım'daki bütün etnik ve kültürel grupların barış içerisinde yaşaması önemli. Ümit ederiz ki Kırım Parlamentosu Ukrayna'nın toprak bütünlüğü konusunu korur. Biz Karadeniz bölgesinin esenliği, Ukrayna'nın barışı için bütün tarafları barışçıl bir yöntem içerisinde soruna çözüm bulmasını istiyoruz. Toprak bütünlüğü konusunda çıkan kararı destekleriz" dedi.

Davutoğlu: Süleyman Şah Türbesi ile ilgili her türlü saldırı karşılık bulur


Süleyman Şah Türbesi'nin IŞİD'in kontrolüne geçtiği yönündeki soruyu cevaplayan Bakan Davutoğlu,"Suriye'deki gelişmeleri büyük bir kaygı ile takip ediyoruz. Suriye'deki o topraklar uluslararası hukuk nezdinde Türk topraklarıdır. Dolayısıyla güvenliği için her türlü tedbiri alma hakkına sahibiz. Her türlü saldırı karşılık bulur. Türkiye hiçbir tereddüt göstermeden koruyacak. Toprağımızın güvenliği için her türlü ihtimali göz önünde bulunduruyoruz. Zaten Suriye'deki gelişmelerden dolayı silahlı kuvvetlerimiz teyakkuz halinde. Konuyla ilgili Genelkurmay, MİT ve Dışişleri Bakanlığı olarak Ankara'da görüşmeler yaptık. Bunlardan Başbakanımız ile Cumhurbaşkanımız da bilgilendirildi. Şu anda ihlal söz konusu değil. Her türlü tedbir alınacak şekilde hazırlıklıyız. Her ihtimali göz önünde bulundurarak tedbirimizi almışız." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin ziyaretine ilişkin soru üzerine, Barzani ve bölge valileriyle yarın Van'da bir araya geleceklerini kaydetti. Davutoğlu, "Zaten iki hafta önce ben Süleymaniye'deki toplantıya katılarak kendisi ve Mesut Barzani'yle görüşmeler yapmıştım. Van'da da bu görüşmelerin devamı niteliğinde görüşeceğiz. Ayrıca, bizim valilerimizle birlikte çalışma toplantısında bir araya geleceğiz. Özellikle sınırda ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, gümrük geçişlerinin kolaylaştırılması için." şeklinde konuştu.

Davutoğlu, Barzani'nin Başbakan Erdoğan ile de Ankara'da bir görüşme yapacağını belirtti.


Davutoğlu: Süleyman Şah Türbesi ile ilgili her türlü saldırı karşılık bulur
Bakanlar Vangölü Sahilinde Vatandaşlar ile Sohbet Etti !

Van’da yapılan ‘Türkiye, İran ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantı’nın ardından Van Gölü sahilinde tur atıp karşılıklı kahve içtiler.Sabah saatlerinde Van’a gelen İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mehmedyarov ve Bakan Ahmet Davutoğlu,, Rescate Otel’de yapılan üçlü zirvenin ardından Edremit ilçesinde bulunan Polis Kampı’na geldiler. Burada Van Gölü sahilinde birlikle yürüyen bakanlar, yanlarına gelen çocuklara da çeşitli hediyeler verdiler. Mevkidaşları arasında torun sahibi olan tek kişi olduğunu ifade eden Davutoğlu, çocuklarla yakından ilgilendi.

Bakanlar, ardından kahve içmek için Polis Kampı’na geçtiler.

Kahve içmenin ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mehmedyarov’un Van’dan ayrılması beklenirken, Türkiye-İran arasında ikili görüşmeler yapılacağı belirtildi. Geceyi Van’da geçirecek olan Bakan Davutoğlu’nun akşam saatlerinde partisinin gençlik kolları toplantısına katılacak.BAKANLAR VAN GÖLÜ SAHİLİNDE

BAKANLAR VAN GÖLÜ SAHİLİNDE

BAKANLAR VAN GÖLÜ SAHİLİNDE

BAKANLAR VAN GÖLÜ SAHİLİNDE

BAKANLAR VAN GÖLÜ SAHİLİNDE

BAKANLAR VAN GÖLÜ SAHİLİNDE

BAKANLAR VAN GÖLÜ SAHİLİNDE

BAKANLAR VAN GÖLÜ SAHİLİNDE

VAN’DA ERKEN BAHAR

Van iki gün boyunca tarihi bir ev sahipliğine şahitlik etti. Önce 3’lü bakanlar zirvesinin gerçekleştiği Van’da ardından da Barzani heyecanı yaşandı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Van’da görüşen Barzani Van’da önemli mesajlar verdi. Van’daki Habur’a üçüncü köprü yapılması ve 5 sınır kapısı açılması konusunda mutabık kalan Barzani Van’da adeta bahar havası estirdi.

17 Mart 2014 Pazartesi - 09:27
Van iki gün boyunca tarihi bir ev sahipliğine şahitlik etti. Önce 3’lü bakanlar zirvesinin gerçekleştiği Van’da ardından da Barzani heyecanı yaşandı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Van’da görüşen Barzani Van’da önemli mesajlar verdi. Van’daki Habur’a üçüncü köprü yapılması ve 5 sınır kapısı açılması konusunda mutabık kalan Barzani Van’da adeta bahar havası estirdi.

Van hafta sonu üst üste önemli misafirler ağırlayarak adeta tarihi 2 gün yaşadı. Önce Azerbeycan ve İran Dışişleri Bakanı ile Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 3’lü zirvesine ev sahipliği yapan Van ikinci gün ise Barzani ve onlarca Kuzey Irak Kürt Bölgesi’nden onlarca Vali ve bürokratı ağırladı. Tarihi anların yaşandığı Van’da özellikle sınır kapıları anlamında önemli anlaşmalar sağlandı. Üst üste önemli isimleri ağırlayan Van’da konuşulanlar ve verilen mesajlar bahar havası yansıttı.

Cumartesi günü Özel uçakla sabah Van'a gelen gelen Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki Süleymaniye ve Erbil valileri, Rescate Otel'de Bakan Davutoğlu başkanlığındaki Türkiye heyetiyle kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı öncesi konuşan Neçirvan Barzani, Van'ın, Kürtler'in tarihinde çok önemli yeri olduğunu söyledi. Barzani, Türkiye'de 'Çözüm süreci'nin ve 'Açılım'ın yürümesinin, Kürtlerin tarihinde önemli bir yer edineceğini söyledi.

"TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELER BİZİ MUTLU EDİYOR"

Başbakan Barzani, Van'ın kültürel açıdan da çok önemli olduğunu Bahçesaray İlçesi'nde Osmanlı döneminin Kürt şair, masal ve destan yazarı Fakiye Teyran gibi önemli bir ismin yetiştiğini söyledi. Türkiye'deki değişikliklerin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Barzani, şöyle konuştu: "Bir süre önce Süleymaniye'yi ziyaret eden Davutoğlu Kürtçe konuştu ve büyük memnuniyet gördü. Son yıllarda Türkiye'de meydana gelen değişikliklere sahip çıkılmalı. Türkiye, ve Kürdistan için kalıcı barış olmasını diliyorum. Buradaki varlığımız ekonomik ilişkiler için önemli. Bundan sonra Ankara'da Sayın Başbakan Erdoğan'la bir görüşmemiz olacak. İnşallah iki toplum için güzel olur."

Tercümanın bir ara yanlış tercüme yapması üzerine Türkçe konuşarak bunu düzelten Başbakan Neçirvan Barzani salonda gülüşmelere neden oldu.

"PSİKOLOJİK DUVARLAR YIKILIYOR"

Daha sonra kürsüye çıkan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kalabalığa 'Günaydın' anlamında Kürtçe 'Roj baş' diye selamladı. Bakan Davutoğlu da bölgede önemli gelişmelerin kaydedildiğini örülen psikolojik duvarların yıkıldığını söyledi. Bakan Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu: "Geçmişte, Türkiye ile Irak arasında psikolojik duvarlar örülmeye çalışıldı. Bu sınırlar duvara çevrilip, düşmanlık tohumları ekildi. Bölge halkı olarak bu duvarları yıkmaya kararlıyız. Süleymaniye Forumu'na katıldığımda bizi ne kadar büyük bir muhabbetle karşıladıklarını gördüm ve bu psikolojik duvarın yıkılmasının ne kadar gerekli olduğunu anladım. Orada Kürtçe konuştuğumda bütün dinleyicilerin nasıl ayağa kalktığını gördüm ve gözlerim yaşardı. Bu diller kardeştir. İnsanların bir birini selamladıkları, muhabbet ettikleri dillerdir. Bu diller güzel söylendikçe hep saygı ve muhabbet görecektir. Bu dillerden şiddet, ön yargı çıkarsa, hangi dillerden çıkarsa çıksın yanlıştır, uzak durulmalıdır. Psikolojik duvarları tümüyle yıkmaya kararlıyız. Türkiye'de yıktığımız gibi bölgede de psikolojik duvarları yıkmaya kararlıyız kardeşliğimiz tarihidir ve kıyamete kadar gidecektir."

GÖNLÜMÜZ HERKESE AÇIK

Şeyh Ahmet Barzani'nin geçmişte Türkiye'ye sığındığını hatırlatan Davutoğlu, konuklara tekrar Kürtçe seslenen 'Şeyh Ahmet Barzani'yi misafir eden Van şehrine hoş geldiniz' derken, şöyle devam etti: "Şeyh Ahmet Barzani ülkemize sığınmak zorunda kaldığında, Van halkı onu bağrına bastı. Irak'taki kardeşlerimiz baskı altında kaldıklarında hep buraya gelmişlerdir. Hiç tereddüt etmeden bağrımıza bastık. Bu vesileyle Şeyh Ahmet Barzani'yi rahmetle anıyorum. Size bir şey anlatayım. Saraybosna'da binlerce kişiye hitap ettiğimde Türkçe konuştum, tercüme edildi. Ben daha konuşurken hepsi ayağa kalkıp alkışladı. Bunun karşısında tercüman şaşırdı. Çünkü gönülden gönüle konuşanlar için tercümana ihtiyaç yoktur. Çünkü bunlar bizim kelimelerimiz, gönülden gelen kelimelerdir. Bundan sonra inşallah herkes gönül diliyle konuşur. Bundan sonra da bölgenin liderleri olarak gönül diliyle konuşmaya kararlıyız. Mesut Barzani ve Başbakan Erdoğan Diyarbakır'da buluştu. 10 sene önce olsaydı nasıl karşılanırdı. Ama bir devrim olarak görüldü. Her yerde bu büyük bir adım, büyük bir kardeşlik olarak karşılandı. Bu tarihi beraberliğimiz güçlendirilerek sürdürüldüğünde geleceğimiz parlaktır. Irak ile olan ticaret hacmimiz 12 milyar dolardır. Bunun yüzde 70'i Kuzey Irak'laydı. Almanya'dan sonra ikinci ticaret ortağımız Irak'tır. Erbil sokaklarında dolaştığınızda her yerde Türkçe ve Kürtçe konuşmalar ve tabelalar var. Irak'ın Türkiye'ye komşu olması bir şanstır, bir nimettir. Erbil, Kerkük, Musul'la ilişkilerimizi geliştirmek de bizim için nimettir."

DAĞLARIN FERHAT GİBİ AŞILMASINI İSTİYORUZ

Van, Hakkari ve Şırnak ile Süleymaniye, Dohuk ve Erbil'in kardeş vilayetler olduğuna dikkat çeken Bakan Davutoğlu, bu dağların bir duvar gibi algılanmasından ziyade 'Ferhat' gibi muhabbetle aşılmasını istediklerini söyledi. Bakan Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu: "Habur Köprüsü'nün inşası ve diğer kapılarının açılmasını istiyoruz. Bu geçişlerde en serbest rejimin uygulanmasını istiyoruz. Serbestliğin içerisinde yürümesini istiyoruz. Dilimiz, kültürümüz, örfümüz, kardeştir. Siyaseti de kardeşçe yürütülecektir. Bizim gönlümüz muhabbet doludur. Allah bu muhabbetimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Onlara karşı bizim kardeşliğimizi baki etsin." Kahvaltıya oturan Bakan Davutoğlu Barzani'ye ünlü Van kahvaltısını anlattı. Kahvaltı sonrası heyetler görüşmeye başladı

  
7024 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.304532.4339
Euro34.423434.5613
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret23636795
Kim Kimdir?