• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi
Resme Adanmış Bir Ömür VAN'lı Naile Akıncı
CUMHURİYETLE YAŞIT RESSAM NAİLE AKINCI, SANATTA 75. YILINI KUTLUYOR. TÜRK RESİM SANATININ DUAYENLERİNDEN AKINCI’NIN 1998-2013 YILLARI  ARASINDA ÜRETTİĞİ YAPITLAR, 2-30 KASIM TARİHLERİ ARASINDA KIZILTOPRAK  SANAT GALERİSİ’NDE SANATSEVERLERLE BULUŞUYOR. 

Resme Adanmış Bir Ömür Naile Akıncı


Resme Adanmış Bir Ömür Naile Akıncı

Naile Akıncı, kendine özgü benzersiz bir ikonografinin temsilcisi olarak Türk resminde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Akıncı, yapıtlarında izlenimci bir yaklaşımın aksine doğayı kopya etmekten kaçınır. Bu bakımdan çeşitlemeleri birer peyzaj olmanın ötesine geçerek plastik bir değer kazanır. “Resim yapmak icat etmektir, taklit etmek değil.” diyen hocası Zeki Kocamemi’nin izinden giden sanatçı için önemli olan doğa değil, “doğanın özü”dür. Doğanın bir köşesini defalarca gözlemleyip tuvalinde yeniden canlandıran Akıncı’yı bu bağlamda izlenimci bir tutum sergilemekten çok; izlediği doğanın/temanın kendisinde oluşturduğu resimsel kavramların izlenimini sürekli geliştiren bir sanatçı olarak değerlendirebiliriz. Naile Akıncı’nın sanat yaşamının 75. yılı şerefine Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde sergilenen son dönem eserlerinde bu gelişimin izlerine tanık olmanız mümkün.

İSTANBUL’A ÂŞIK BİR RESSAM Naile Akıncı sergisinde, sanatçının İstanbul tutkusunu yansıtan çeşitlemeler özellikle dikkat çekiyor. Akıncı’nın ismini adeta Eyüp semtiyle özdeşleştiren “Eyüp Çeşitlemeleri” başta olmak üzere Bebek, Ortaköy, Küçüksu, Anadolukavağı gibi İstanbul’un tüm pitoresk noktalarına dair çeşitlemeleri, sanatçının kendine has üslubunu en çok yakalayabileceğiniz eserler. Ayrıca 1962 yılında kısmen yerleştiği Marmara ve Ekinlik Adaları’nın kendine özgü yöresel renk ve karakterlerini yansıtan, bu süreçte yaşamlarından etkilendiği adalı kadınları, balıkçıları, atları ve kedileri konu alan bazı düzenlemelerini, oto portrelerini ve natürmortlarını da sergide görebilirsiniz.

BAŞARILARLA DOLU SANAT YAŞAMI Cumhuriyetin kurulduğu 1923 yılında Van’da doğan Akıncı, Güzel Sanatlar Akademisi’nin 1938 yılında açtığı giriş sınavını kazanarak Resim Bölümü Orta Kısmı’na kaydoldu. Akıncı, Galeri’de Nurullah Berk ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrenciliği yanında, Şefik Bursalı yönetimindeki Cour de Soir çalışmalarını sürdürdü. Léopold Lévy ve Zeki Kocamemi atölyelerinde çalışarak 1943’te Akademi’nin Resim Bölümü Orta Kısmı’ndan mezun oldu. Bir dönem rahatsızlığı nedeniyle öğrenimine altı yıl kadar ara veren Akıncı, 1949’da yeniden Akademi’ye dönerek 1952’de Yüksek Resim Bölümü Zeki Kocamemi Atölyesi’nden mezun oldu. İlk kişisel sergisini 1964 yılında İstanbul’da açan sanatçı, yapıtlarıyla yurtdışında açılan 13 ulusal ve 14 uluslararası sergide Türkiye’yi temsil etti, 7 uluslararası ödüle değer görüldü. 1977’de üst üste kazandığı uluslararası ödüller nedeniyle Fransa’nın Riom kentindeki, Mandet Müzesi tarafından düzenlenen “Günümüzün Kadın Ressamları Sergisi”ne ismen davet edildi. Başarılarla dolu bir sanat yaşamına sahip olan Naile Akıncı, eserlerinde tekrara düşmeden her defasında kendini estetik açıdan yenileyerek sanat adına keşifler yapmayı sürdürüyor.

NAİLE AKINCI’NIN DİLİNDEN “Yetmiş beş yıl… Tuvalimle baş başa geçirdiğim, birbirimize ihanet etmeden, sıkılıp arkamızı dönmeden geçirdiğimiz koskoca bir yetmiş beş yıl. Geriye baktığımda zihnime düşen yüzlerce kelimeyi elekten geçirirsem şayet, duygularımı özetleyen tek bir kelime kalıyor: Şükür.” Naile Akıncı Retrospektif 1949-2013, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Kaynak : SKYLIFE KASIM SAYISI 

http://www.skylife.com/tr/2013-11/resme-adanmis-bir-omur-naile-akinci 
Yazı: Celil Civan Tarih: Kasım 2013

  
5976 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.119632.2483
Euro34.816934.9564
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret23645139
Kim Kimdir?