• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi
Van Gürpınar'da Tekstil Kent Kurulacak..
Vali Karaloğlu’ndan Tekstilcilere Müjde
 
"Van-Gürpınar Karayolunda 300 Dönüm Arazi Üzerinde 25 Bin Metre Kare Kapalı Alana 'Tekstil Kent' Kurulacak"

 

Van Valisi Münir Karaloğlu, Van-Gürpınar karayolu üzerinde konfeksiyonculara tahsis edilmek üzere 25 bin metre kare kapalı alana 'Tekstil Kent' kuracaklarını belirterek, Devlet Planlama Teşkilatı'na (DPT) gönderdikleri projenin de onaylanması için Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'dan söz aldıklarını söyledi.

Van Valiliği ve Gürpınar Kaymakamlığı'nın destekleriyle toplam 1.269 metre kapalı alanda üretime başlayan Pratik Terlik ve Zernek Tekstil atölyeleri Van Valisi Münir Karaloğlu'nun da katıldığı törenle açıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan açılışta Vali Karaloğlu, bir konuşma yaptı. Gürpınar'ın Van'ın en güzel ilçelerinden biri olduğunu belirten Karaloğlu, Gürpınar'ın Van'a yakın olmasının dezavantaj değil, avantaj olduğunu kaydetti.

-"DÜNYA'DA YAŞANAN KÜRESEL EKONOMİK KRİZ TÜRKİYE'NİN DE, Van'IN DA, GÜRPINAR'IN DA EN BÜYÜK SORUNU"

Son yıllarda dünyanın yaşamış olduğu büyük ekonomik krizden sonra Türkiye'nin de, Van'ın da Gürpınar'ın da en büyük sorunlarından bir tanesinin işsizlik olduğunu anımsatan Karaloğlu, bölgedeki işsizliği azaltmak için de tekstil ve konfeksiyon sektörünün geldiğini belirtti. 'Van'da konfeksiyon olmaz' anlayışının doğru bir anlayış olmadığını ve bu sektör için de uygun kentin Van olduğunun altını çizen Karaloğlu, şunları kaydetti: "Bölgemizde işsizliği azaltmak, sektörlere baktığımızda emek yoğun, sektörlerin başında tekstil konfeksiyon geliyor. Fakat bölgede şöyle bir anlayış var. Konfeksiyon Van'da olmaz. Niye olmaz kardeşim. Geçmişte falanca denedi olmadı. Bölge de Van da 10 yıl öncesiyle bugün aynı değildir. Gürpınar'ın 10 yıl öncesiyle bugün aynı mı? Bölgemizin ulaşım altyapısı, iletişim altyapısı, sağlık altyapısı, eğitim altyapısı sosyal donatıları hangi sektöre bakarsanız son 10 yılda çok büyük mesafe aldığımızı ve artık bölgeye yatırım yapma zamanının geldiğini söylüyoruz. Gelin bunu bir daha deneyelim. 'Konfeksiyonu bölgeye getirmeye çalışalım' dediğimizde önce maalesef bildiğini zannedenler karşımıza çıkıyor 'hayır Van'da konfeksiyon, tekstil olmaz' bende tam aksini söylüyorum Van'da tekstil olur, konfeksiyon olur" dedi.

-"BÖLGEYİ CAZİP HALE GETİRİRSEK, ÇİN'E VİETNAM'A GİDEN İŞADAMLARIMIZ Van'A DA, GÜRPINAR'A DA GELİR"

'Eğer benim işadamımım Bangladeş'e, Çin'e, Vietnam'a, Mısır'a gidip tekstil ve konfeksiyon atölyesi kuruyorsa Van'a da gelir, Gürpınar'a da gelir' diyen Karoğlu, " Ama onu cazip hale getirmemiz lazım. İşadamı için bölgeyi cazip hale getirmeniz lazım. Onların giderlerini azaltacak, kamu adına yapmanız gereken şeyleri yapmanız lazım. Gürpınar'da yaptığınız gibi. Eğer bunu yaparsanız benim konfeksiyoncum, benim tekstilcim Van'a gelir. Biz buna inanıyoruz. Aslında Gürpınar'da yaptığımız bunun bir demosuydu. Bunu gösterme adına bunu burada yaptırdık. İnsanlar yatırıma inansın diye yaptırdık. 'Van'da da değil, Gürpınar'da da olabiliyormuş' desinler diye yaptırdık. Ve bugün hamd olsun atölyemiz üretime geçti"

-"KONFEKSİYON SEKTÖRÜNÜ Van'A GETİRME MECBURİYETİMİZ VAR"

İşsizliği azaltmak için konfeksiyon sektörünü Van'a getirme mecburiyetlerinin olduğunu altını çizen Karaloğlu "Çünkü emek yoğun sektörlerin başında o geliyor. Ve Türkiye'nin Türk insanının en iyi bildiği sektörlerden bir tanesidir konfeksiyon sektörü. Bana onlarca Vanlı geldi, Başkaleli geldi. 'Sayın Valim İstanbul'da binaların altında bodrumlarda rezil yerlerde bu işi yapıyoruz. Bize imkan sağlayın, biz işimizi Van'a taşıyalım' diyen Vanlılar var. Biz sadece Vanlı olup da Türkiye'nin batısında bu işi yapan insanlara bu imkanları sağlarsak Van'da çok ciddi istihdam alanları oluştururuz"

-"25 BİN M2 KAPALI ALANDA 'TEKSTİL KENT' KURMAK İSTİYORUZ"

Konfeksiyon sektörünü Van'a getirmek için hazırladıkları projenin müjdesini de veren Vali Karaloğlu, "Şuanda Van-Gürpınar yolu üzerinde Kurubaş mevkiinde 300 dönüm arazimiz var. O arazi üzerinde 'Tekstil Kent' adıyla bir proje hazırladık. Projemiz şuanda Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) inşallah 25 bin metre kare alanımız olacak. Biz bu binaları sıfırdan yapacağız. 25 bin metre kare alanı kapatıp konfeksiyoncumuza diyeceğiz ki 'gelin Bangladeş'in, Vietnam'ın, Çin'in, Mısır'ın avantajını size Van'da sunuyoruz' artık gelin Van'da yatırım yapın' diyeceğiz. İnşallah kısa süre içinde Dpt'den projemiz çıkar, sonra başlayacağız. Projenin geçmesi için de Sayın Devlet Bakanımız Cevdet Yılmaz'dan bunun sözünü aldık. Kendisine teşekkür ediyorum"

Bölgede yatırım yapmak ve işyeri açmak isteyen her sektörün ara eleman, kalifiyeli eleman ihtiyacını karşılamak için İş-Kur'un kapılarının sonuna kadar açık olduğunu anımsatan Karaloğlu, yüzde 50 iş garantili iş kurmak isteyen işadamlarına da her türlü kaynağın hükümet tarafından sağlanacağını kaydetti.

-"GÜRPINAR'I YATIRIMDA CAZİBE HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ"

İlçe Kaymakamı Nurullah Kaya da yaptığı konuşmada; Gürpınar'ı yatırımda cazibe merkezi haline getirmek ve işsizliği azaltmak için Belediye Başkanı Fuat Atan ile birlikte yaptıkları çalışmaları anlattı. Bununla ilgili her alanda, alanında uzman kişi ve firmalarla yaptıkları görüşmeleri anlatan Kaya, ilçede yatırım için mutabık kalınmasına rağmen çıkan engellerden dolayı müteşebbisin Erzincan'a gitmesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Kaya "Bu durum morallerimizi bozsa da başarma azmi ile çalışmalarımız devam etti. Yeni firmalarla yeni diyaloglar kuruldu, kararlar alındı. Ancak burada da karşımıza bazı engeller çıktı. Bu yatırımlar için bina gerekliydi ve de uygun bina yoktu. Ancak bu sefer kararlıydık. Bu engel aşılmalıydı. Sıkıntımızı ve talebimizi ilimiz Valisi sayın Münir Karaloğlu'na anlattık ve de gördük ki bizim anlatmak istediklerimizi bize anlatan ve biran önce projelerin hazırlanması talimatı veren Valimizin emriyle bina projemize başladık. Aynı zamanda her iki firmamız belediye başkanlığımızın tahsis ettiği binalarda eğitime başladılar"

-" İKİ ATÖLYEDE 50 KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR"
Gürpınar'da Çifte Açılış

"420 bin TL'ye mal olan atölye 38 iş gününde tamamlanmış ve firmalarımıza tahsis edilmiştir. 2.500 m2 arsa üzerine 1.260 m2 kapalı alan olarak yapılan binamızın 756 m2 Zernek Tekstil firmasına, 504 m2'si Pratik Terlik firmasına tahsis edilmiştir. İş-Kur kursları ile 2 firmamızda ihtiyaç sahibi yaklaşık 50 genç kızımız, kadınımız eğitim görmüş ve 28'i istihdam edilmiştir. Halen 2. kurslarda yaklaşık 48 kişi yüzde 50 iş garantili eğitimlerine devam etmektedir"

-"YATIRIMLAR İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR"

Gürpınar'da yeni yatırımların yapılması için yapılan çalışmaları da anlatan Kaya, şunları kaydetti:"Gürpınar'da devam ettirilen çalışmalar neticesinde yatırıma niyetli iş adamlarımızla tekstilden inşaata, küçük ve büyükbaş hayvancılığından tavuk yetiştiriciliğine, plastik sanayisinden şişelenmiş su yatırımlarına kadar birçok alanda çalışmalarımız, görüşmelerimiz olmuş ve projeler hazırlanmıştır. Tekstilde arazi tahsisi çalışmalarımız, kümes hayvancılığında deneme sürecimiz, büyükbaş hayVan yetiştiriciliği ve inşaat sektöründe çalışmalarımız devam etmektedir" diye konuştu.

-"VALİ KARALOĞLU'NUN DESTEKLERİYLE ENGELLERİ AŞTIK"

Belediye Başkanı Fuat Atan da yaptığı konuşmada; göreve geldikten
sonra ilçeye hizmet etmek için birçok engelle karşılaştıklarını ancak Vali Münir Karaloğlu'nun desteğiyle bu sorunları aştıklarını söyledi. Bunun sonucunda borçsuz bir belediye sıkıntısız bir ilçe durumuna geldiklerini ifade eden Atan "Ancak malumlarınız terör illetinin sıkıntılarının en büyük problemi olan işsizlik, ilçemizde de had safhadadır. Gençlerimiz, genç kızlarımız aile reislerimiz işsizlik sıkıntısıyla mücadele etmektedir. Biz sayın kaymakamımızın desteği, Valimizin önderliğiyle istihdamı artırmak için şuanda yatırım yapan iki işadamımızla irtibata geçtik. Allah'a hamd olsun ki bugün 70-80 kız çocuğumuz iş sahibi ekmek sahibi, evlerine ekmek götürebiliyorlar. Bu bizleri çok mutlu ediyor. Sayın Valimiz sayenizde inşallah gençlerimizde, aile reislerimizde bu sıkıntıyı aşacağız. Biz hep Van'a yakın olmanın dezavantajını yaşadık. Ama Valimiz bir güneş gibi ilimize doğdu. Problemlerimizi dinleyerek, dertlerimizle dertleniyor, sıkıntılarımızı çözmek için gayret sarfediyor. Bize adeta babalık yapıyor. Hiçbir fark gözetmeden her konuda destek çıkıyor. Biz inanıyoruz ki, bundan sonra da Gürpınar Van'a yakın olmanın dezavantajının yanında bundan sonra avantajlarıyla gündeme gelecek. Çünkü Gürpınar, Gürpınar halkı bunu hak ediyor"

-"BANDIRMA'DAKİ İŞYERİMİZİ KAPATARAK GÜRPINAR'DA YATIRIM YAPTIK"

Pratik Terlik İşletmecisi Murat Said Yaşar'da açılışta yaptığı konuşmada; yaptıkları istişareler sonucunda Gürpınar'da iş kurmak üzere Bandırma'daki iş yerini kapatarak geldiğini söyledi. Yaşar, "Valimizi ziyaret ettiğimizde, bize çok yakın ilgi gösterdi. Yapmış olduğumuz ürünlere baktı, imalatın çok önemli olmadığını, pazarlamanın çok önemli olduğunun vurgusunu bize belirtti. Bizde firma olarak pazarlamaya oldukça ağırlık vererek, Van'da bir otelle alışveriş yapmaya başladıktan sonra şu anda Van'daki oteller, misafirhaneler, hastaneler, Van'ın dışında bazı yerler, İstanbul ve Sakarya'ya kadar ürün satar hale geldik. Sadece otellere terlik üretimi yaparken, müşterinin isteği üzerine daha başka ürünlerde üretmeye başladık. Bu arada KOSGEB ve İş-Kur'la beraber yaptığımız kurslar neticesinde çeşitlerimizi biraz daha artırarak terlikten başka malzemeleri üretmek için hazırlıklarımız devam ediyor. Memleketimizde iş yapmaktan ve işlerimizi büyütme çabamızdan dolayı çok mutluyuz. Bize bu imkanı sağlayan başta Valimiz Münir Karaloğlu olmak üzere, herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

-KARALOĞLU, İŞ ÖNLÜĞÜ GİYİP NAKIŞ MAKİNASINDA 'VANGÖLÜ' FİGÜRÜ YAPTI

Zernek Tekstil İşletmecisi İrfan Naç'da yaptığı kısa konuşmada, işletmenin faaliyete geçmesiyle çok büyük bir iş başardıklarını belirterek, katkı sağlayan Vali Münir Karaloğlu, İlçe Kaymakamı Nurullah Kaya ve Belediye Başkanı Fuat Atan'a teşekkür etti. Halk Oyunları gösterilerinin ardından ilçe müftüsünün yaptığı dua sonrası Zernek Tekstil ve Parlak Terlik İşletmelerinin açılış kurdelesi Vali karaloğlu ve protokol tarafından kesildi. Karaloğlu, Zernek Tekstil yazılı olan iş önlüğünü giyerek, işçilerle sohbet edip yapılan ürünler hakkında bilgi aldı. Karaloğlu, tekstil atölyesinde nakış makinesinin başına geçerek, kot kumaş üzerine 'Vangölü' nakışı işledi. Açılış anısına işletmecilerle çekilen hatıra fotoğrafının ardından buradan ayrıldı.
Kaynak : Van (Cihan Haber Ajansı) 20.04.2011 16:11[2667803]

  
6291 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.015833.1481
Euro36.089036.2337
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam121
Toplam Ziyaret23656343
Kim Kimdir?