• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İstanbul Van Dayanışma Platformu

Video Arşivi
Araştırma Yazıları
Günün Sözü


TAM EKRAN YAPIN
Arkanıza Yaslanın 
Yumun Gözlerinizi..

 

Haftanın Kitabı

Muhteşem Resimler DEVAM

IslamicART 1    3
Hava Durumu
Takvim
Üyelik Girişi
Van Gölü Doğu’nun Bodrum’u olacak..

Van'a marina ve 5 yıldızlı otel yapılacak!

Van Valisi Karaloğlu, göle yapılacak marina için şimdiden heyecanlanıyor. Üç yıl sonra gölde yatların demir atacağını, plajlarında yer bulunamayacağını söylüyor. İnanç turizmi ve yeni 5 yıldızlı otel de sırada bekliyor

Hızla gelişen Van'da tam anlamıyla "turizm atağı" yaşanıyor. Birbiri ardına oteller açılırken, devlet eliyle de önemli yatırımlar yapılıyor. Bunlardan en önemlisi Van Gölü'ne yapılacak marina. Bu projeyi anlatırken, Van Valisi Münir Karaloğlu'nun gözleri parlıyor. Karaloğlu, "İhalesi önümüzdeki ay yapılacak. 10 milyon lira bütçemiz var. 3 yıl sonra Van Gölü'nde yatlar demirleyecek. Van Gölü'nün plajlarında yer bulunamayacak. Daha şimdiden çevre illerden insanlar, gölün kenarında yer satın alabilmek için yarışıyor. Beş yıldızlı otellerin kurulmasıyla Kuzey Iraklılar ve İranlılar, Van'ı güney illerine gitmek için geçiş güzergâhı olarak değil tatillerini geçirebilecekleri bir yer olarak düşünecek" diyor.


İNANÇ TURİZMİ PATLAYACAK

Van'ın 3 bin yıldır Doğu Anadolu'nun merkezi olduğunu hatırlatan Vali Karaloğlu, "Akdamar'da restorasyonu tamamlanan kilisede bu yıl eylül ayında 5 bin kişi ibadet etti. Kilise, her yıl eylül ayının ikinci pazarında bu ayine ev sahipliği yapacak. İnanç turizmiyle başlayan Van'ın kendini tanıtma atağı, Van Gölü'ndeki yeni projeler ve sağlık turizmiyle de devam edecek" diyor. Vali Karaloğlu, şöyle devam ediyor: "Geçen yıl Van'a 80 bin yabancı turist geldi. Her yıl bu ivmeyi yukarılara çekeceğiz. Van'a şu anda 2 tane beş yıldızlı otel yapılıyor. Hilton ile Vanlı bir işadamı başvurdu. Yerleri hazır. Çok ciddi turizm atağı var. Turizmde esas hedefimiz İran'dır. Tesis sayımızı artırırsak çok sayıda İranlıyı Van'da ağırlayacağız."ARTIK 'CANAVAR'A İHTİYAÇ YOK


Alt yapıdaki eksikliklerin giderilmesiyle sosyal hayatın da canlandığına dikkat çeken Karaloğlu, Gevaş ilçesine bağlı Abalı'ya 6 milyon lira harcayarak, kayak merkezi kurduklarını vurguluyor. Vali, "Artos Dağı'nın eteklerinde Van Gölü'nü izleyerek kayak yapabiliyorsunuz. Kayak meraklıları bu güzelliği kaçırıp da nereye kayak yapmaya gidecek?" diyor. Karaloğlu, dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'nün Türkiye Offshore Şampiyonası'na ev sahipliği yaptığını belirterek, "Gölde artık Van Gölü canavarı yok. Kıyasıya mücade eden Offshore Canavarları var. Kürekçilerin, yelkenlilerin, kanoların dolaştığı bir deniz artık burası" diye konuşuyor. Van'a 18 milyon lira harcanarak olimpik bir yüzme havuzu yapıldığını belirten Karaloğlu, 4 bin seyirci kapasiteli Van Kapalı Spor Salonu ihalesinin de mayısta yapılacağını söylüyor.

YOLLARA 650 MİLYON

Ulaşımla ilgili yatırımlara da değinen Vali Karaloğlu, "Van Gölü'nün çevresi 420 kilometre. Van hudutları içinden Bitlis'e doğru giden istikametin tamamı bölünmüş yol olacak. Kuzeyden Erciş'e kadar zaten bölünmüş yol. Erciş'le Adilcevaz arası da yüzde 80 bitmiş durumda. Yani Van Gölü etrafını dolaşan birisi tamamen bölünmüş yoldan gitmiş olacak. Sadece geçen yıl Karayolları 11'inci Bölge Müdürlüğü Bitlis, Muş, Van ve Hakkâri'yi kapsayan 4 ilde yol yapımına 650 milyon lira harcadı. Van Çevre Yolu'nun ikincisinin ihalesi yapılıyor. Artık Van'ın içinden geçen yol Van'ın trafiğini kaldırmıyor. Van'ın doğusundan geçecek 41 kilometrelik çevre yolunu dışarı alıyoruz" diyor.

VAN'DA DEVRİM YAPTIM'
Van'ın ilk kadın muhtarı olarak tanınan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Leyla Tanrıtanır, 2009 yerel seçimlerinde 25 yıldır görevde olan erkek rakibini sandıkta geçmiş. 2 bin haneli, 8 bin nüfuslu mahallede çalışmalarını sürdüren Tanrıtanır şunları söylüyor: "Evlerinden çıkıp Van Gölü'nü görmemiş kadınlarımız vardı. Onları tekne turuna çıkardım. Kadından muhtar olmaz diyenleri utandırdım. Verdiğim sözlerin yüzde 80'ini tuttum. Zengin ve fakiri buluşturdum. Birbirleriyle kardeş yapıp, istihdama katkıda bulundum. Okuma yazma bilmeyen 400 kadını ikna edip, okula gönderdim. Tarihe geçmiş gibiyim. Van'da kadın devrimi yaptım." 10 yıl önceki Van'dan eser kalmadığını da söyleyen Tanrıtanır, zihniyetlerdeki değişimi de şöyle anlatıyor: "Eskiden doktor sırasında beklerken, 'Pis Kürt. Pis kokuyorsun, çekil şuradan' derlerdi. 'Şimdi hoş geldiniz. Nereniz ağrıyor' diyorlar."

İNCİ KEFALI KADINLARA GEÇİM KAPISI
AB Kadın İstihdam Destekleme Hibe Programı kapsamında Vanlı kadınlar da istihdama katılmaya başladı. Kadınlar, gölün meşhur inci kefalinden balık köfte yapıyor. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Güllü tarafından yürütülen projede 50 kadın görev alıyor. Günde 8 euro kazanan kadınlar, inci kefalini yıkayıp, ayıklayıp, kıyma makinelerinden geçirip, köfte haline getiriyor.

  
5914 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Muhteşem KomutanlarFinans - Borsa
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.108632.2373
Euro34.857634.9973
Köşe Yazıları

Diğer Linklerimiz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam312
Toplam Ziyaret23646237
Kim Kimdir?